Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

A2 EΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήγε η ψυχή τους στην «Κούλουρη»

Ίκαροι - Αγία Παρασκευή: 74-73

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση οι Ίκαροι κατόρθωσαν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Αγία Παρασκευή, η οποία «πούλησε» πολύ ακριβά το «τομάρι» της. Λυπηρά τα όσα έλαβαν χώρα στον αγωνιστικό χώρο μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 5-0 στην εξέλιξη της πρώτης περιόδου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-11 (2:45). Οι φιλοξενούμενοι εστίασαν την προσοχή τους στον Τότσιο, τον οποίο απέσυρε στον πάγκο ο Στάθης Καμαράκης. Το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με τους Ικάρους να ανακτούν το προβάδισμα (15-14).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στο παρκέ, αλλά η Αγία Παρασκευή τους έκανε τη ζωή δύσκολη (17-21, 7:15). Οι Σερραίοι είχαν μια μικρή αναλαμπή (25-22, 4:30), αλλά οι αντίπαλοι είχαν έτοιμη την απάντησή τους (25-28, 3:20) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 28-32.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έβλεπαν την πλάτη των φιλοξενούμενων (30-36, 35-40). Οι Ίκαροι όμως κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση αξιοποιώντας στο έπακρο την αποβολή του προπονητή της Αγίας Παρασκευής, Νίκου Χατζηπανηγύρη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για περίπτωση flopping από τον Καπινιάρη, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ψυλέας είχε δεχθεί και αυτός τεχνική ποινή. Ο αθλητής της Αγίας Παρασκευής εξέφρασε τα παράπονά του στον κ. Γεωργιάδη για τον μη καταλογισμό ενός φάουλ (όντως υπήρξε παράβαση, αλλά ο τρόπος που αντέδρασε ο Ψυλέας δεν ήταν σωστός και δικαίως τιμωρήθηκε).

Μ' αυτά και μ' αυτά οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν στο +11 (52-41, 2:10) πετυχαίνοντας 17-1 σερί. Το δεκάλεπτο τελείωσε 54-47.

Δυστυχώς στην τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι παρουσίασαν την ίδια «αρρώστια». Το +12 (65-53, 6:50) σχεδόν εξανεμίσθηκε 72-71 (1:46), με την αγωνία να «χτυπάει» κόκκινο. Ο Καπινιάρης με δυο καθοριστικές βολές διαμόρφωσε το 74-71 (12''). Η Αγία Παρασκευή εν συνεχεία μείωσε σε 74-73 (10'').

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν πολύ καλά τη μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να αποτυγχάνουν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο και το ροζ φύλλο κατέληξε πανάξια στους Ικάρους.

Κι ενώ οι φιλαθλοι άρχισαν να αποχωρούν χαρούμενοι από τις κερκίδες ο αγωνιστικός χώρος μετετράπη ξαφνικά σε αρένα. Υπήρξε συμπλοκή μεταξύ ανθρώπων και από τις δύο ομάδες  (όχι αθλητές, ούτε το προπονητικο τιμ των Ικάρων), ενώ έπεσαν και «ψιλές», με τους υπεύθυνους της Αγίας Παρασκευής να είναι σε έξαλλη κατάσταση. Η αστυνομική δύναμη επιχείρησε να επιβάλλει την τάξη και αφού κύλησαν 10 λεπτά οι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας αποχώρησαν στα αποδυτήρια. Και μη χειρότερα...

Σχόλιο από serresbasket: Και μπάσκετ και νίκη και ξύλο απόλαυσαν (εντός και εκτός εισαγωγικών) οι φίλοι των Ικάρων. Παρά το κάλεσμα που απηύθυνε η διοίκηση των «κυανοκίτρινων» για μαζική παρουσία του κόσμου στο ματς μόλις και μετά βίας έδωσαν το «παρών» στο Κλειστό 200 άτομα.

Ο Κουκάς δεν φοβάται να πάρει τα μεγάλα σουτ και το έδειξε και σήμερα.

Η απουσία του Συμεωνίδη (ήταν στο πάγκο με τη στολή, αλλά δεν αγωνίσθηκε ούτε λεπτό) φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μιλίσεβιτς κι αυτός δεν έχει ξεπεράσει το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρεί. Συμπλήρωσε πολύ γρήγορα 5 φάουλ.

Το καλό παράδειγμα πρέπει να το δίνει πάντα η «κεφαλή». Νόμος απαράβατος.

Κάποιος πρέπει να πει στον ταλαντούχο Καπινιάρη (σημείωσε δύο πολύ σημαντικές βολές στο τέλος) ότι η υπερβολή έχει και τα όριά της (καλή και η Επίδαυρος, καλύτερο όμως το μπάσκετ).

Το ζητούμενο ήταν η νίκη. Αυτή επετεύχθη δίκαια. Πάμε παρακάτω.

Διαιτητές: Αργυρού - Γεωργιάδης - Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-32 (ημ.), 54-47, 74-73

Ίκαροι (Καμαράκης): Κουκάς 12 (3), Καπινιάρης 11 (1), Τότσιος 20 (1), Μιλίσεβιτς 10, Νικολούδης 13 (3), Ιωσηφίδης 2, Βοϊβατόπουλος 6, Γεωργιανός.

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 8 (1), Σβερκούνος 8 (2), Σίννης 12 (2), Τσιάκας 14 (2), Ζερβός 3, Μάτος 10 (1), Βαρδαβάς 15, Ψυλέας 3, Κουτσός.

Παγκράτι - Λαύριο: 90-75

Τρίκαλα - Φιλαθλητικός: 90-57

Ίκαροι Σερρών - Αγία Παρασκευή: 74-73

Κόροιβος Αμαλιάδας - Αρκαδικός: 81-59