Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ηλεκτροσόκ»

Ορφέας Ν. Σκοπού - Κομοτηνή: 61-69

Αγνώριστος παρουσιάσθηκε ο Ορφέας στην κρίσιμη αναμέτρηση με την Κομότηνη γνωρίζοντας πικρή ήττα στο γήπεδό του.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι «ασπρόμαυροι» πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα στο ματς εξασφαλίζοντας πολύ γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (11-2, 5:28). Το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο προπονητής της Κομοτηνής, Τάκης Φωτεινάκης απεδείχθη ευεργετικό για τους Θρακιώτες σε συνδυασμό με την είσοδο του Βελή στο παρκέ, ο οποίος διέλυσε την άμυνα των γηπεδούχων. Η Κομοτηνή «έτρεξε» 13-0 σερί (11-15, 2:19) και η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 13-22, με το σύνολο του Φώτη Κοκολιού να τα' χει χαμένα.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ορφέας συνέχισε να είναι κακός, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (15-26, 21-33). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 29-43.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η Κομοτηνή ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού (38-51), αλλά οι Σερραίοι με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο μείωσαν σε 47-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει την ολική επαναφορά. Οι Θρακιώτες ξέφυγαν με 52-63 (4:13) μετατρέποντας το ματς σε τυπική διαδικασία.