Σάββατο 13 Απριλίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τους «έσφαξαν»...

Ίκαροι - Τρίκαλα: 80-90

Παιχνίδι με άγρια ομορφιά και μεγάλο σασπένς ήταν αυτό ανάμεσα στους Ικάρους και στα Τρίκαλα. Οι Σερραίοι ηττήθηκαν από τους Θεσσαλούς, με τους διαιτητές να εξελίσσονται σε αρνητικούς πρωταγωνιστές.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα (0-10, 6:47). Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα εκμεταλλεύθηκε σε μεγάλο βαθμό το γεγονός ότι το βασικό σχήμα των Ικάρων (Καπινιάρης - Τράκας - Ιωσηφίδης - Νικολούδης - Συμεωνίδης) ήταν αρκετά διαφοροποιημένο σε σύγκριση με περασμένα εντός έδρας ματς, αφού οι Τότσιος - Πεχλιβάνης ήταν ανέτοιμοι, ενώ ο Κουκάς παρακολούθησε την ανάμετρηση από τον πάγκο με πολιτικά μια και δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 8-17.

Στην επόμενη περίοδο τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 10-25 (7:05) κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ, με τους Ικάρους να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι Σερραίοι μείωσαν σε 24-31 (2:12) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-38.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Στάθη Καμαράκη ανέβασε την απόδοσή της φέρνοντας τους αντιπάλους της σε πολύ δύσκολη θέση (35-38, 43-45). Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν προσωρινά την υπέρ τους διαφορά στο +10 (43-53, 2:19), αλλά το δεκάλεπτο έληξε 51-55 με εκπληκτικό τρίποντο του Πεχλιβάνη από τη μία μπασκέτα στην άλλη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον πολυπληθή κόσμο στο πλευρό τους οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν την ολική επαναφορά. Δύο σερί εύστοχα σουτ του Νικολούδη έξω από τη γραμμή των 6.75 έδωσαν στους γηπεδούχους το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (57-55, 8:47).

Ίκαροι και Τρίκαλα τα έδωσαν όλα για να φτάσουν στη νίκη, αλλά οι διαιτητές αποφάσισαν να κλέψουν τη δόξα των αθλητών στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης με τα ανεκδιήγητα σφυρίγματά τους. Το 62-61 (6:15) μετετράπη σε 62-70, αφού οι Σερραίοι χρεώθηκαν με 2 τεχνικές ποινές (για διαμαρτυρία μετά από αμφισβητούμενο φαουλ εις βάρος του Τότσιου) και ο Ιωσηφίδης απεβλήθη με 5 φάουλ.

Οι γηπεδούχοι όμως διέθεταν τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα προσπερνώντας στο σκορ με 74-73 (1:09). Οι «κυανοκίτρινοι» άπώλεσαν μοναδική ευκαιρία να κερδίσουν με τη μπάλα δική τους στην τελευταία επίθεση της περιόδου (75-75: 22''), αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο Καπινιάρης δεν βρήκε στόχο.

Οι διαιτητές συνέχισαν να προκαλούν τους φιλάθλους ζητώντας από τους αστυνομικούς να απομακρύνουν κάποια άτομα από την κερκίδα για να ξεκινήσει η παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο της αναμέτρησης Κακαλάμανος και Φούντας σήκωσαν στους ώμους τους τα Τρίκαλα (75-83), με τους ρέφερι όμως να δίνουν όλα τα κρίσιμα σφυρίγματα υπέρ των Θεσσαλών.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη κάνοντας τεράστιο βήμα ανόδου στην Α1.

Σχόλιο από serresbasket: Κρίμα για το μπάσκετ η σημερινή διαιτησία. Ο Στάθης Καμαράκης ήταν έξαλλος με τους διαιτητές, οι οποίοι «χάλασαν» ένα ωραίο παιχνίδι.

Οι Ίκαροι πάλεψαν παλικαρίσια μέχρι τέλους.