Σάββατο 27 Απριλίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μαρτύριο»...

Ίκαροι - Λαύριο: 62-63

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκληρώσανε οι Ίκαροι τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «κυανοκίτρινοι» κάνοντας αγγαρεία κόντρα στο Λαύριο γνώρισαν την ήττα από τους Αθηναίους στην εκπνοή του ματς.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιζαν σαν υπνωτισμένοι στο παρκέ δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 2-11 και 4-14. Η περίοδος έληξε 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη αντεπιτέθηκε κάνοντας την ολική επαναφορά (24-21, 4:49). Η περίοδος έκλεισε με 32-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι «ξεφούσκωσαν» και το Λαύριο μπήκε στη θέση του οδηγού (34-41, 2:25). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους κι όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσαν τη νίκη γοήτρου όταν ο Νικολούδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 61-56 (1:06). Το Λαύριο όμως δεν κατέθεσε τα όπλα, πάλεψε σκληρά μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της συνάντησης σημειώνοντας τελικά το διπλό με εύστοχο σουτ του Δελίδη έξω από τη γραμμή των 6.75.

Σχόλιο από serresbasket: Στο στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας στόχος της ομάδας ήταν ένα καλό πλασάρισμα.

Στην εξέλιξη του πρωταθλήματος ειπώθηκε η λέξη ΑΝΟΔΟΣ.

Μετά τα συνεχόμενα «στραπάτσα» από αντιπάλους χαμηλής δυναμικότητας ο κ. Καμαράκης έθεσε ως στόχο την εξασφάλιση της 4ης θέσης.

Φτάσαμε λίγες μέρες πριν το τελευταίο ματς της σεζόν κι έγινε λόγος να τερματίσουμε στην πεντάδα.

Τελικά το πρόσημο είναι θετικό ή αρνητικό;

Η διοίκηση έχει σε ένα βαθμό δίκιο να εκφράζει παράπονα για την μικρή προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο. Οι φίλαθλοι όμως θέλουν νίκες και επιθυμούν να απολαμβάνουν ελκυστικό μπάσκετ.

Όσο αφορά τον σημερινό αγώνα οι Ίκαροι έκαναν αγγαρεία και τίποτε περισσότερο. Μηδέν θέαμα.

Λαφτσής, Χατζηανδρέου, Παπαζαρίας δεν πήραν ούτε λεπτό συμμετοχής από τον coach στο αποχαιρετιστήριο ματς.

Χρέη προπονητή για το Λαύριο έκανε ο Σάκης Γιαννακόπουλος.

Ξεφτίλα αυτό που συνέβη για ακόμη μια φορά με τον ηλεκτρονικό πίνακα. Διακοπή, ξανά διακοπή και ο κόσμος ρώταγε και έκανε υπολογισμούς για τους πόντους των Ικάρων.

Οι αρμόδιοι του Δήμου Σερρών κωφεύουν; (ας ρίξουν βέβαια πρώτα και λίγο τσιμέντο έξω από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας όπου πας με το αυτοκίνητο και μετά καταλήγεις στο συνεργείο από τις λακούβες που υπάρχουν). Κρίμα για εσάς... Περισσότερο κρίμα για τους ψηφοφόρους σας.

Διαιτητές: Μπήτης - Ζαγορίδης - Τσιρτσιμάλης

Τα δεκάλεπτα:  8-16, 32-28 (ημ.), 38-41, 62-63

Ίκαροι (Καμαράκης): Γεωργιανός 4, Καπινιάρης 5, Ιωσηφίδης 2, Νικολούδης 21 (5), Βοϊβατόπουλος 7, Γρίψιος 8, Συμεωνίδης 15, Πεχλιβάνης, Τράκας.

Λαύριο: Δελίδης 9 (3), Τσίρος 6 (1), Κακιούζης 20 (1), Παγώνης 1, Λυμπερόπουλος 3 (1), Περράκης 10 (1), Ψωμαδέρης 8, Πασχάλης 6, Τρικαλιώτης, Μαρκομιχάλης.

Νίκη Βόλου-Ηράκλειο: 80-57

Ίκαροι Σερρών-Λαύριο: 62-63

Νέα Κηφισιά-Φιλαθλητικός: 89-81 (3η παρ. )

14 Δόξα Λευκάδας 30

* Νέα Κηφισιά και Τρίκαλα προβιβάζονται στην Α1. Νίκη Βόλου, Ηράκλειο και Δόξα Λευκάδας υποβιβάζονται στη Β'΄Εθνική.