Κυριακή 28 Απριλίου 2013

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΘΕΣΕΙΣ 9-12/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα - «μαχαιριά»

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Αρίων Ξάνθης: 69-75

«Φαρμακερή» ήττα υπέστη το Ρούπελ στο Σιδηρόκαστρο από τον Αρίωνα Ξάνθης. Η ομάδα του Κοσμά Ιωαννίδη είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της στοιχείο που εκμεταλεύθηκε ο Αρίωνας, ο οποίος πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη. Ύστερα από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα το Ρούπελ υποβιβάζεται στην καινούργια Α2 Κατηγορία της ΕΚΑΣΑΜΑΘ (βάσει της νέας αναδιάρθρωσης).

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν κακό ξεκίνημα. Οι Ξανθιώτες άδραξαν την ευκαιρία εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (12-23).

Στη δεύτερη περίοδο οι αθλητές του Σιδηροκάστρου σοβαρεύθηκαν στο παρκέ και το σερραϊκό συγκρότημα επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε 37-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Αρίωνας αιφνιδίασε εκ νέου το Ρούπελ ξεφεύγοντας στο σκορ με 49-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Σιδηρόκαστρο επιχείρησε να κάνει την ανατροπή μειώνοντας σε 68-71. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν το διπλό αξιοποιώντας και το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν στο τέλος του ματς.

Να σημειωθεί ότι Γρεασίδης και Αβραμίδης δεν ενίσχυσαν το Ρούπελ, ενώ ο σέντερ Τοπολίγκας αγωνίσθηκε για μικρό χρονικό διάστημα λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Διαιτητές: Οικονόμου - Τσακιρίδης

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 37-37 (ημ.), 49-58, 69-75

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Τοπολίγκας 3 (1), Μάντζιος 14 (2), Ντούντος 6 (1), Τζανέτος 6, Μάτκαρης 16, Μπουτάκογλου 17, Στάσας 7 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 63-49

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 69-75