Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κλώτσησαν» την ευκαιρία

Λαύριο - Ίκαροι: 86-83

Μοναδική ευκαιρία απώλεσαν οι Ίκαροι να φύγουν νικητές από το κλειστό γυμναστήριο της Βούλας στη σημερινή αναμέτρηση με το Λαύριο και να ρεφάρουν την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου πραγματοποιώντας εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα εξασφάλισε διαφορά 12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (15-27), ενώ στο 13' οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 20-35.

Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν τη δική τους αντεπίθεση βασιζόμενοι στο physical game και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 44-41.

Στην επανάληψη οι Σερραίοι προσπάθησαν να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ κάτι το οποίο πέτυχαν στην τρίτη περίοδο (58-57), παρά και τον τραυματισμό του Μποχωρίδη που αναγκάσθηκε να αποχωρήσει από το παρκέ.

Έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση της συνάντησης το Λαύριο βρέθηκε στο +12 (71-59). Οι Ίκαροι επιχείρησαν να μπουν ξανά στο κόλπο της νίκης, αλλά το μόνο που κατόρθωσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν η μείωση της τελικής διαφοράς.

Σχόλιο από serresbasket: Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι αθλητές του Νίκου Οικονόμου. Στον επιθετικό τομέα οι «κυανοκίτρινοι» έλαβαν άριστα, εν αντιθέσει με το κομμάτι της άμυνας που δεν τα πήγανε καθόλου καλά.

Τέτοιες ευκαιρίες δεν σου παρουσιάζονται κάθε μέρα, ειδικά όταν αγωνίζεσαι μακριά από το «σπίτι» σου.

Διαιτητές: Παντελίδης - Κοτσιμπός - Δαρλαμήτσος

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 44-41 (ημ.), 58-57, 86-83

Λαύριο (Σερέλης): Κακιούζης 14, Μουμπάρακ 15 (5), Τσίρος 3 (1), Μανούσος 9, Σακελλαρίου 5, Γιαννακόπουλος 25 (3), Περράκης 5 (1), Ψωμαδέρης 10 (1), Βανδώρος, Χατζόπουλος.

Ίκαροι (Οικονόμου): Λυμπερόπουλος 22 (5), Σταμπουλής 20 (2), Δήμας 11 (1), Μποχωρίδης 2, Γεωργιανός 2, Κουτίνας 3 (1), Συμεωνίδης 20, Κίντερ 3, Ναούμης, Σιώπης.

Λαύριο - Ίκαροι Σερρών: 86-83

Κόροιβος Αμαλιάδας - Αρκαδικός: 70-62

Φιλαθλητικός - Ερμής Λαγκαδά: 79-69

Φίλιππος Βέροιας - Καβάλα: 65-61