Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Της έχει πάρει τον άερα

Α.Ο.Σ - Ολύμπια Λάρισας: 61-52

Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση ο Α.Ο.Σ κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ολύμπιας, η οποία γεύτηκε για δεύτερη φορά το πικρό ποτήρι της ήττας στις Σέρρες, ύστερα από τον αγώνα που προηγήθηκε για το θεσμό του Κυπέλλου.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης οι «πράσινες» έβαλαν από νωρίς τα θεμέλια για την τελική επικράτηση. Μετά το αρχικό 4-3 το σύνολο του Νίκου Κηρύκου σημείωσε 12-0 σερί, με τις φιλοξενούμενες να τα έχουν χαμένα στο παρκέ. Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-3.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τη σωστή διαχείριση του έμψυχου δυναμικού από τον πάγκο η διαφορά έφτασε στο +18 (32-14, 2:16). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα. Το «τριφύλλι» διατηρούσε απόσταση ασφαλείας από τις Θεσσαλές (43-26, 4:54). Η περίοδος έληξε 49-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο επήλθε κόπωση στις αθλήτριες του Α.Ο.Σ και αυτό είχε ως συνέπεια το «ψαλίδισμα» της διαφοράς από την Ολύμπια (49-42, 5:48). Οι «πράσινες» όμως δεν είχαν καμία διάθεση να μπλέξουν σε τυχόν περιπέτειες. Οι Σερραίες πάτησαν γκάζι (61-46, 2:30) γέρνοντας οριστική την πλάστιγγα υπέρ τους.

Σχόλιο από serresbasket: Όμορφο μπάσκετ από τον Α.Ο.Σ και δίκαιη νίκη για το «τριφύλλι». Μ.V.P. του ματς η Μαρίνα Μπακιρτζίδου.

Διαιτητές: Μαγκαφάς - Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα: 16-3, 34-22 (ημ.), 49-37, 61-52

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 4, Μαραγκού 8 (1), Καρατζά 4, Μπακιρτζίδου 16, Τζιαμπάζη 8 (2), Χωλοπούλου Ν. 7 (1), Χωλοπούλου Μ. 11 (1), Πρόικου 3 (1), Τόγα, Μπόκα.

Ολύμπια (Αραμπατζάνης): Καμπουράκη 11, Καψοκόλη 2, Κυριτσάκα 14 (1), Ντάνου 13, Κουτσουνούρη 6, Καλλίδη 6, Αραποκοπούλου.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ- ΠΥΛΑΙΑ:    36-78

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ:  43-63

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ:   54-51

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:   56-50