Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλλη κλάση...

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ο.Σ: 76-51

Μεγάλος νικητής στο σερραϊκό ντέρμπι με τον Α.Ο.Σ ήταν ο Ορφέας που έκανε επίδειξη δυνάμεων φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν να προηγούνται με 11-3 (6:33) στο πρώτο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι» αντέδρασε κάπως μειώνοντας σε 13-9 (3:39), αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τον Ορφέα στο +8 (18-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (23-13). Οι «πράσινοι» του Σπύρου Ιωαννίδη ανασυντάχθηκαν προσωρινά πλησιάζοντας στο 23-17 (7:34), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα σημειώνοντας 11-2 σερί (34-19, 3:27). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-25.

Στην τρίτη περίοδο του σύνολο του Φώτη Κοκολιού ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με τον Α.Ο.Σ να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-37.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ορφέα να ικανοποιεί τους φιλάθλους του με την εμφάνισή του.