Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος

Αστέρας Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 54-63

Επιτυχημένο ήταν το πέρασμα του Ορφέα από την Καβάλα. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αστέρα σημειώνοντας την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες στην αναμέτρηση με τους Καβαλιώτες, οι οποίοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους εξασφαλίζοντας πολύ γρήγορα προβάδισμα 10 πόντων (10-0). Ο Ορφέας ανασυντάχθηκε ισοφαρίζοντας σε 12-12 στο κλείσιμο της εναρκτήριας περιόδου του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» δεν ήταν καλοί δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ με 28-16, ενώ η περίοδος έληξε 36-25.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου το σερραϊκό συγκρότημα ήταν με την πλάτη στον τοίχο (44-34), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι ύστερα ο Ορφέας σοβαρεύθηκε ανεβάζοντας την απόδοσή του. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 2-14 σερί (46-48), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-48.

Έως το 35' το ματς ήταν ντέρμπι (54-56). Οι «ασπρόμαυροι» όμως φάνηκαν περισσότερο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της συνάντησης, με τον Γιώργο Κατσικά να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο (54-61, ενάμιση λεπτό πριν την εκπνοή του παιχνιδιού) και τον Ορφέα να φτάνει τελικά σε μια σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Δαμαλής - Λαμπρίδης

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 36-25 (ημ.), 49-48, 54-63

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 11 (2), Ανίσογλου 2, Ραψομανίκης, Ρότσας 6, Ζωτίδης, Φραγκόπουλος 5, Βασιλειάδης 3 (1), Σαμαράς 3 (1), Λιόλιος, Πανδής, Μυτικόπουλος 6, Λ. Παπαδόπουλος 18 (2).

Ορφέας Νέου Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Ντίκογλου 4, Καρακώστας, Σουλούγκας 13 (3), Γκουτζιομήτρος 2, Καβαργύρης, Καδής 14 (1), Χατζηπέτρου 4, Ιωσηφίδης, Τεβετζίδης 8, Κατσίκας 5 (1).