Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το ντέρμπι «βάφτηκε» πράσινο

Α.Ο.Σ - Πανσερραϊκός: 64-58

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Α.Ο.Σ, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει του Πανσερραϊκού στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (7-7, 11-12) και η περίοδος έκλεισε με 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 18-22 (6:41) και 21-27 (3:21), με τους Τσανάκα - Χατζή να είναι το Α&Ω για τους «κόκκινους» στο γήπεδο.

Το «τριφύλλι» όμως αντέδρασε φέρνοντας το ματς στα ίσα (29-29).

Στην τρίτη περίοδο τα «λιοντάρια» κυριάρχησαν στο παρκέ επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα 10 πόντων (38-48).

Στο 33' το σκορ ήταν 43-52, με την ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη να βρίσκεται στη θέση του οδηγού, ενώ στην αντίπερα όχθη το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Οι «πράσινοι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή. Ο Α.Ο.Σ γύρισε σε άμυνα ζώνης πετυχαίνοντας εντυπωσιακό 15-1 σερί (58-53, 2:14).

Οι γηπεδούχοι με τη ψυχολογία στα ύψη διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Κι ενώ όλα συνηγορούσαν μέχρι το 33' στο ότι ο Πανσερραϊκός θα κέρδιζε το ντέρμπι, η ροή της αναμέτρησης άλλαξε με τους καλαθοσφαιριστές του Α.Ο.Σ να παρουσιάζουν ανεξάντλητα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα.

Κίνηση - ματ έκανε ο Σπύρος Ιωαννίδης με την επιλογή της ζώνης και την άριστη εφαρμογή της από τους αθλητές του.

Στο κρίσιμο σημείο της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» και το πλήρωσαν. Το τέταρτο φάουλ του Τσανάκα και η απόσυρσή του στον πάγκο (για να προφυλαχθεί) αποσυντόνισε τα «λιοντάρια».