Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακατάλληλο για καρδιακούς

Ίκαροι - Ηρακλής: 72-69

Την πρώτη εντός έδρας επιτυχία σημείωσαν οι Ίκαροι στο φετινό πρωτάθλημα, οι οποίοι κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο του Ηρακλή. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι παρουσιάσθηκαν ενθουσιώδεις στο πρώτο δεκάλεπτο προσπαθώντας να επιβάλουν από πολύ νωρίς τον ρυθμό τους στο παρκέ και προηγήθηκαν με 10-5 (4:50) και 13-8 (2:20). Ο Συμεωνίδης ήταν εύστοχος παλεύοντας μέσα στη ρακέτα και η περίοδος έκλεισε με 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (18-17, 7:40), αλλά η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ήταν καλύτερη, με τον Λυμπερόπουλο να σκοράρει, και οι Ίκαροι απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τον «γηραιό» (27-19, 5:35). Η περίοδος έληξε με 38-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» ήταν «χάρμα ιδέσθαι» στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου. Οι Σερραίοι μπήκαν με φόρα στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (45-32).

Ο Ηρακλής έδειχνε έτοιμος να πετάξει λευκή πετσέτα στο παρκέ, αλλά οι Θεσσαλονικείς αντεπιτέθηκαν εκμεταλευόμενοι την ξαφνική «τρικυμία» που ξέσπασε στους γηπεδούχους, οι οποίοι «ανέστησαν» από το πουθενά τους αντιπάλους τους. Οι «κυανόλευκοι» «έτρεξαν» 4-16 σερί και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ξέφυγαν στο σκορ με 64-56 (3:39), με τον Ναούμη να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση (βοήθησε και ο νεαρός Τράκας). Και πάλι όμως αδικαιολόγητα οι «κυανοκίτρινοι» χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στον Ηρακλή, που είχε ως ηγέτη τον Κόθρα, να πιστέψει στο διπλό όταν Τσουμπρίλο πέτυχε το 64-66 με σουτ τριών πόντων (1:58 πριν την εκπνοή).

Το ματς εξελίχθηκε σε ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Σταμπουλής με βολές ισοφάρισε σε 66-66 (49''), ενώ λίγο αργότερα (26'') ο Συμεωνίδης με καθοριστικό γκολ-φάουλ πέτυχε το 69-66.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν και ο Ναούμης με βολές (έχασε αρχικά δύο μετά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε ξανά φάουλ) έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην ομάδα του (71-66, 14''). Ο Ηρακλής με γρήγορο έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 71-69 και εν συνεχεία ο Λυμπερόπουλος έχοντας 1/2 βολές διαμόρφωσε το 72-69.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης οι «κυανόλευκοι» κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα (είχαν 5 δεύτερα), αλλά ο Κόθρας αντί να δοκιμάσει σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 για να στείλει ενδεχομένως τον αγώνα στην παράταση πάσαρε σε συμπαίκτη του με το χρόνο όμως να λήγει και τους Ικάρους να πανηγυρίζουν το νικηφόρο αποτέλεσμα.