Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σπασμένα τα φρένα

Ορφέας Ν. Σκοπού - Πανσερραϊκός: 64-52

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Ορφεάς, ο οποίος κατάφερε να υποτάξει τον Πανσερραϊκό στο τοπικό ντέρμπι που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι «κόκκινοι» κοίταζαν κατάματα τους «ασπρόμαυρους» (8-9). Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους με κύριους εκφραστές στην επίθεση του Κατσικά - Πεχλιβάνη «τρέχοντας» 12-0 σερί (20-9, 1:28). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ορφέας έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού με τον Φώτη Κοκολιό να ξεκουράζει στον πάγκο τον Πεχλιβάνη. Τα «λιοντάρια» κατόρθωσαν να αντιδράσουν (ο Γκουτζιάς έδωσε ώθηση στον Πανσερραϊκό) πλησιάζοντας στο καλάθι (31-29, 1:30). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 35-29.

Στη τρίτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, δυνάμωσαν την άμυνά τους ξεφεύγοντας στο σκορ (48-31, 2:27). Το δεκάλεπτο έληξε 50-35.

Στη τέταρτη περίοδο δεν σημειώθηκε κάτι το συγκλονιστικό στον αγωνιστικό χώρο και ο Ορφέας έφτασε εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Αμφότερες οι ομάδες θα κάνουν Καλά Χριστούγεννα...

Διαιτητές: Γιαννούλης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 22-12, 35-29 (ημ.), 50-35, 64-52

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 17 (3), Ντίκογλου 2, Σουλούγκας 10 (2), Γκουτζιομήτρος 10, Χατζηπέτρου 2, Ιωσηφίδης 5, Τεβετζίδης 4, Κατσικάς 14, Βιτανόπουλος, Καρακώστας.

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Στογίλκοβιτς 2, Γεωργιανός 4, Σιδερίδης 3, Μπουτάκογλου 3, Τσανάκας 9 (2), Γκουτζιάς 12, Χατζής 13 (3), Γιαβρόπουλος 5, Αποστόλου, Ιωαννίδης, Χατζηανδρέου, Πάσιος.