Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μίλησε» στο τέλος η ψυχή

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 54-52

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τους Τιτάνες Δράμας. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά μέχρι τελικής πτώσεως, με τις «πράσινες» να κατακτούν στο φινάλε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο καλά και προηγήθηκαν 3-7 (6:00). Το «τριφύλλι» αντέδρασε προσπερνώντας στο σκορ 8-7 και η περίοδος έληξε 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ούτε οι Σερραίες, ούτε οι Δραμινές κατάφεραν να εξασφαλίσουν σημαντική διαφορά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-28.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι αμφίρροπη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Α.Ο.Σ και τους Τιτάνες να πορεύονται «χεράκι - χεράκι». Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση αδυνατώντας να εκμεταλευθεί την απουσία της Κουτούση από το παρκέ (η ψηλή της Δράμας είχε συμπληρώσει 4 φαουλ και καθόταν στον πάγκο, ενώ απεβλήθη 2 λεπτά πριν το τέλος του ματς). Η περίοδος έκλεισε με 37-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα λάθη λίγο έλειψε να στοιχίσουν ακριβά στο «τριφύλλι». Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν στο +4 (48-52, 1:20) με καλάθι της Γιαντσιώρη.

Ευτυχώς στο πλέον κρίσιμο χρονικό σημείο της συνάντησης, οι «πράσινες» έδειξαν τα αντανακλαστικά τους. Ο Α.Ο.Σ ισοφάρισε σε 52-52 (30''), ενώ ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ με μία βολή της Χωλοπούλου Μ. (53-52, 13'').

Στην επόμενη φάση οι Σερραίες έκλεψαν τη μπάλα, η Χωλοπούλου Ν. κέρδισε το φάουλ και ευστοχώντας κατά το ήμισυ από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» διαμόρφωσε το 54-52 (2'').

Μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Θανάσης Γαϊτάνης οι Τιτάνες επιχείρησαν να σουτάρουν έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά η Γαϊτάνη δέχθηκε καθοριστικό κόψιμο από τη Τζιαμπάζη και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του «τριφυλλιού».

Σχόλιο από serresbasket: Δεν έκανε πειστική εμφάνιση ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινες» σαφώς υπερτερούν σε ποιότητα των Τιτάνων στο φετινό πρωτάθλημα και σήμερα θα μπορούσαν να κερδίσουν πιο εύκολα το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχες παρουσιάσθηκαν πολύ νευρικές στον αγωνιστικό χώρο.

Το θετικό είναι το «τριφύλλι» όταν βρέθηκε στα «σχοινιά» δεν λύγισε κατορθώνοντας να  επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών.