Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γεύτηκε» τη νίκη

Πάνθηρες Καβάλας - Πανσερραϊκός: 44-46

Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Πανσερραϊκός που πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα επικρατώντας των Πανθήρων. Η ομάδα του Κώστα Μάρκου παρά το γεγονός ότι αγωνίσθηκε με ελλείψεις, εν τούτοις έφυγε από το γήπεδο με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές της.

Οι «λιονταρίνες» προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 4-10, αλλά στην επόμενη περίοδο οι Πάνθηρες αντεπιτέθηκαν αποκτώντας πλεονέκτημα 7 πόντων (20-13).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας από τις «κόκκινες» (34-27). Στην τέταρτη περίοδο της συνάντησης ο Πανσερραϊκός «αφυπνίσθηκε» και η Αγγελάκη με τρία τρίποντα συνέβαλλε τα μέγιστα προκειμένου οι «λιονταρίνες» να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (42-41, περίπου τρία λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα).

Οι Καβαλιώτισσες σάστισαν, ενώ αντιθέτως οι φιλοξενούμενες άδραξαν την ευκαιρία κάνοντας το μεγάλο διπλό.

Διαιτητές: Μαγκαφάς - Σωτηρίου
Δεκάλεπτα: 4-10, 20-13 (ημ.), 34-27, 44-46

Πάνθηρες (Καρατσομπάνης): Ζηππίδου, Ι. Μουταφίδου 3, Τζάθα 2, Κουρβούλη 4, Κακλαμάνου 13 (1), Μ. Μουταφίδου 4, Μιχαηλίδου 12, Γκόφα 6.

Πανσερραϊκός (Μάρκου): Μπαλτζή, Αγγελάκη 9 (3), Μπόζε, Κωτούλα 2, Βαβαλίδου 5, Καλογιάννη 18, Σιάκα 3, Τσάγκα, Καρύδα 8, Γεράκη 1.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 58-55 (παρ.) 48-48 (κ.α.)

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 44-46

ΡΕΠΟ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ