Σερραϊκή υπεροχή

Οι Σερραίοι είναι ωραίοι. Ορφέας Ν. Σκοπού και Α.Ο.Σ επικράτησαν των Φιλίας Ορεστιάδας και Α.Ε. Κομοτηνής αντίστοιχα ξεκινώντας ιδανικά τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στα πλέι-οφ της Α1.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Φιλία Ορεστιάδας: 74-47

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε» ήταν το παιχνίδι που έλαβε χώρα στο ΔΑΚ Σερρών μεταξύ του Ορφέα και της Φιλίας.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πολύ ανώτεροι από τους Θρακιώτες και δεν δυσκολεύθηκαν να εξασφαλίσουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (13-3, 6:58, 25-9 σκορ περιόδου) με τον Πεχλιβάνη να σκοράρει ακατάπαυστα από την περιφέρεια. Η δεύτερη περίοδος έληξε 49-20.

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (64-25). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 64-31.

Η τέταρτη περίοδος κύλησε γρήγορα και ο Ορφέας πανηγύρισε την ένατη συνεχόμενη επιτυχία στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- Η ατυχία «χτύπησε» και πάλι τους «ασπρόμαυρους», αφού ο Καδής τραυματίσθηκε στον αριστερό αστράγαλο στο δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

- Η τεράστια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στον Ορφέα και τη Φιλία έδωσε τη δυνατότητα στον Φώτη Κοκολιό να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες, Χαμάλη και Κουτσιαντζή (μόλις 14 ετών ο δεύτερος). Αμφότεροι οι νεαροί καλαθοσφαιριστές έδειξαν ότι βαδίζουν στο σωστό δρόμο.