Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Αναιμική» εμφάνιση

Κόροιβος Αμαλιάδας - Ίκαροι: 92-70

Με σκυμμένα κεφάλια αποχώρησαν από το κλειστό γυμναστήριο της Αμαλιάδας οι παίκτες των Ίκαρων ύστερα από τη βαριά ήττα που γνώρισαν από τον γηπεδούχο Κόροιβο.

Οι «κυανοκίτρινοι» δεν στάθηκαν ικανοί να κοντράρουν στα ίσια τους Πελοποννήσιους, οι οποίοι από το εναρκτήριο δεκάλεπτο έβαλαν τα θεμέλια της νίκης (31-14). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Νίκου Οικονόμου στο -20 (51-31).

Στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης με τον Κόροιβο να κυριαρχεί στο παρκέ αυξάνοντας την υπέρ του διαφορά (88-59 στο 36') και τους Ικάρους να περιμένουν απλά να ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

Σχόλιο από serresbasket: Αναμενόμενη ήττα. Ο εντός έδρας αγώνας με τον Φιλαθλητικό πρέπει να κερδιθεί πάση θυσία.

Διαιτητές: Τσώνος - Αποστολίδης - Παυλόπουλος

Δεκάλεπτα: 31-14, 51-31 (ημ.), 76-50, 92-70

Κόροιβος (Νιπεργιάλης): Καρύδας 20 (1), Γκιουλέκας 21 (2), Κακλαμάνος 19 (5), Θανόπουλος 5, Νοέας 13 (1), Γαλιώτος 8, Χαρισμίδης 6, Μπατής, Δημακός, Λυμπάρης, Αρχιμανδρίτης.

Ίκαροι (Οικονόμου): Κουτίνας 8, Συμεωνίδης 8, Χορτομάρης 1, Γεωργιανός 2, Σιώπης 16 (2), Λυμπερόπουλος 18 (1), Σταμπουλής 2, Δήμας 6, Ναούμης 9 (1), Τράκας, Μποχωρίδης, Παπαδόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 92-70

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 92-72

ΑΕΚ - ΚΑΒΑΛΑ: 64-63

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 84-78