Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αξίζουν να μείνουν στην Α2;

Ίκαροι - Λαύριο: 41-39

Σημαντική εντός έδρας νίκη πήραν οι Ίκαροι που λύγισαν την αντίσταση του Λαυρίου σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από τη μνήμη των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας ήταν αγχωμένοι υποπίπτοντας αρκετές φορές σε παιδαριώδη λάθη, αλλά παρόλα αυτά οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι απέκτησαν πλεονέκτημα 6 πόντων (17-11, 7:06), με τον Ναούμη να είναι ορεξάτος (7π.).

Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα δεν παίχθηκε μπάσκετ αξιώσεων και η περίοδος έκλεισε με 18-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τον Ψωμαδέρη να σκοράρει από την περιφέρεια (18-24, 7:09). Οι Σερραίοι ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά το δεκάλεπτο έληξε 26-34, με τον Κακιούζη να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση για το Λαύριο.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Αθηναίοι βρέθηκαν στο +9 (28-37). Οι Ίκαροι όμως αντεπιτέθηκαν και «έτρεξαν» 11-0 σερί (39-37, 5:12) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Λυμπερόπουλο.

Το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Μανούσος έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (39-39, 1:16). Ο αρχηγός των Ικάρων, Φίλιππος Συμεωνίδης με 2 εύστοχες βολές πέτυχε το 41-39 (17''). Στη τελευταία φάση της αναμέτρησης το Λαύριο θέλησε να «κλέψει» τη νίκη, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο στο σουτ που έγινε έξω από τη γραμμή των 6.75.

Σχόλιο από serresbasket: Λόγια σταράτα: Το ερώτημα του τίτλου δεν είναι ρητορικό. Οι Ίκαροι με εμφανίσεις σαν τη σημερινή όχι μονο δεν αξίζουν να παραμείνουν στην Α2, αλλά δεν έχουν θέση στη κατηγορία.

Ο Νίκος Οικονόμου παρουσίασε μια ομάδα «έκτρωμα» στο παρκέ κόντρα στο Λαύριο, με τον προπονητή των «κυανοκίτρινων» να μοιάζει με φοιτητή της ιατρικής που κάνει μάθημα ανατομίας στο «κορμί» των Ικάρων.

28 (!) λάθη έκαναν οι παίκτες των «κυανοκίτρινων».

Έχει καταντήσει προκλητικό κάποιοι αθλητές να είναι μόνιμοι περιπατητές στον αγωνιστικό χώρο. Ο κόσμος έχει νοημοσύνη.

Δείγμα του εκνευρισμού που υπήρχε στις κερκίδες του ΔΑΚ Σερρών μετά την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ήταν η εκτόξευση πλαστικού μπουκαλιού από κάποιον «ανεγκέφαλο» που καθόταν στα επίσημα προς τον πάγκο των Ικάρων (!), ενώ υπήρχαν φίλαθλοι που ζητούσαν επιτακτικά από τον Νίκο Οικονόμου να ξυπνήσει και να αλλάξει τακτική.

Το τελικό σκορ (41-39) είναι το λιγότερο παραγωγικό που έχει σημειωθεί ποτέ στην ιστορία της Α2 (ευχαριστώ τον «γκουρού» της Α2 και συνάδελφο Σπύρο Βασιλείου για την πολύτιμη πληροφορία).

Μπράβο στα παιδιά των ακαδημιών για το θέαμα που πρόσφεραν στην ανάπαυλα.

Μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης μερικοί «θερμόαιμοι» ξέσπασαν τα νεύρα τους πάνω στα κάγκελα με τον Πρόεδρο των Ικάρων, κ. Αθανασιάδη να λειτουργεί ως «πυροσβέστης».

Απαράδεκτη η ενέργεια του Μανούσου που κατέστρεψε διαφημιστική πινακίδα (ο καλαθοσφαιριστής του Λαυρίου έχει ρίζες από τις Σέρρες).

Στο σημερινό σχολιασμό θα μπορούσε να περάσει στο «ντούκου» η τραγική εμφάνιση των Ικάρων και να χρησιμοποιηθούν κλασικές ατάκες όπως «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» κλπ.

Αυτή η κατάσταση όμως είναι προβληματική. Η τυχη δεν θα είναι πάντα με τους «κυανοκίτρινους».

- Δείτε τη τελευταία φάση της συνάντησης μέσα από το φακό του serresbasket.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Παγώνης - Δεληγιαννίδης

Δεκάλεπτα: 12-9, 18-16 (ημ.), 26-34, 41-39

Ίκαροι (Οικονόμου): Σταμπουλής 8 (1), Δήμας 4, Γεωργιανός 6, Λυμπερόπουλος 9 (1), Συμεωνίδης 7, Ναούμης 7, Κίντερ, Κουτίνας, Μποχωρίδης.

Λαύριο (Σερέλης): Κακιούζης 4, Μουμπάρακ 3 (1), Τσίρος 2, Μανούσος 12, Γιαννακόπουλος 2, Περράκης 2, Ψωμαδέρης 11 (3), Χατζόπουλος 3 (1), Σακελλαρίου, Βανδώρος.

Ίκαροι Σερρών-Λαύριο: 41-39

Αρκαδικός-Κόροιβος Aμαλιάδας: 61-67

Ερμής Λαγκαδά-Φιλαθλητικός: 73-47

Αγία Παρασκευή-Ηρακλής: 91-82