Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

O πρωτάρης και ο έμπειρος

«Κλείδωσε» το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου της Ένωσης μετά τη διεξαγωγή της ημιτελικής φάσης του θεσμού. Α.Ο.Σ και Ορφέας Νέου Σκοπού θα διεκδικήσουν το τρόπαιο. Σημειωτέον ότι οι «πράσινοι» θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό, εν αντιθέσει με τους «ασπρόμαυρους» που μετράνε ήδη 5 παρουσίες έχοντας και 2 κατακτήσεις στο παλμαρέ τους.

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ: 65-71

Παιχνίδι με καλό ρυθμό και όμορφες φάσεις ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Σερρών ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Α.Ο.Σ.

Το πρώτο δεκάλεπτο στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν ισορροπημένο, αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έχοντας σε καλή μέρα τους Δώδο-Κηπουρό ανέβασε τη διαφορά στο +12 (15-27, 7:17).

Τα «λιοντάρια» προσπάθησαν να ανασυνταχθούν μειώνοντας σε 22-29 και 26-33, ενώ η περίοδος έληξε 29-37 με τρίποντο του Στογίλκοβιτς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 6 πόντους (34-40, 4:42), το «τριφύλλι» όμως απάντησε άμεσα (34-44, 2:42). Η περίοδος έκλεισε με 42-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ φαινόταν ότι θα κατακτούσε εύκολα τη νίκη-πρόκριση (46-57, 6:56), αλλά ο Πανσερραϊκός δεν κατέθεσε τα όπλα.

Με ηγέτη τον Τσανάκα το συγκρότημα του Βασίλη Χρυσανθίδη «ροκάνισε» τη διαφορά (64-67, 65-68) και το ματς έγινε θρίλερ.

Η πλάστιγγα έμελλε να γείρει οριστικά υπέρ του «τριφυλλιού» χάρη σε ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ του Εμμανουήλ που διαμόρφωσε το 65-71.

Σχόλιο από serresbasket: Το τοπικό ντέρμπι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 200 φιλάθλων μέχρι τέλους. Δίκαια πήρε την πρόκριση ο Α.Ο.Σ. Πάλεψε γερά ο Πανσερραϊκός.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 12-17, 29-37 (ημ.), 42-50, 65-71

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Γεωργιανός 1, Μπουτάκογλου 8, Σιδερίδης 6 (2), Τσανάκας 20 (3), Γκουτζιάς 7, Χατζηανδρέου 2, Χατζής 12, Γιαβρόπουλος 4, Ιωαννίδης.

Α.Ο.Σ (Ιωαννίδης): Κηπουρός 26 (1), Δώδος 22 (1), Τέντσος 5 (1), Τρέντσιος 1, Εμμανουήλ 12, Καραμπατζιάκης 5 (1), Μάτκαρης, Λιάπης, Λωρίτης, Παπαδόπουλος.

Αστέρας Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 46-68

Παρά το γεγονός ότι ταξίδεψε στην Καβάλα με 7 παίκτες στην αποστολή ο Ορφέας κατάφερε να υπερκεράσει εύκολα το εμπόδιο του Αστέρα εξασφαλίζοντας το εισιτήριο της πρόκρισης.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο (12-12 σκορ πρώτης περιόδου/26-33 έληξε το δεύτερο δεκάλεπτο), με τον Κώστα Πεχλιβάνη να αποτελεί την πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση για τους «ασπρόμαυρους» σημειώνοντας 18 πόντους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 34-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά του δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 12-12, 26-33 (ημ.), 34-39, 46-68

Ορφέας (Κοκολιός): Ιωσηφίδης 2, Κατσικάς 4, Πεχλιβάνης 21 (5), Καβαργύρης 8, Καδής 19 (3), Χατζηπέτρου 14, Χαμάλης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο.Σ: 65-71

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 46-68

* Α.Ο.Σ ΚΑΙ ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ.