Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ / 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φινάλε με νίκη

Πανσερραϊκός - Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: 66-59

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται με 13-1 (5:10). Η περίοδος έληξε 23-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» χαλάρωσαν αδικαιολόγητα δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να αντεπιτεθούν. Η Ολυμπιάδα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (35-34, 1:28), με τους Λανόπουλο - Καλίφη - Γιαβρίδη να σκοράρουν διαρκώς. Η περίοδος έκλεισε με 41-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (48-38), με τον Ιωαννίδη να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Οι Θρακιώτες μείωσαν σε 60-59 (2:22), αλλά τελικά ο Πανσερραϊκός κατόρθωσε να εξασφαλίσει τη νίκη γοήτρου όντας πιο ψύχραιμος.

Σχόλιο από serresbasket: Αγώνας διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν ο σημερινός. Μακάρι η επόμενη σεζόν να είναι καλύτερη για τους «κόκκινους».

Άξια συγχαρητηρίων η Ολυμπιάδα, η οποία ταξίδεψε στις Σέρρες με 6 παίκτες.

- Mετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής των «λιονταριών», Βασίλης Χρυσανθίδης δήλωσε τα εξής:

«Βάσει των αποτελεσμάτων η χρονιά κρίνεται ως αποτυχημένη. Την ευθύνη γι' αυτό την αναλαμβάνω εγώ.

Είμαι όμως ευχαριστημένος από την εξέλιξη ορισμένων αθλητών μου, οι οποίοι στο μέλλον πιστεύω ότι θα ενισχύσουν τους Ικάρους, ενώ του χρόνου θεωρώ ότι θα έχουμε δυνατό εφηβικό».

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 23-9, 41-34 (ημ.), 55-49, 66-59

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Στογίλκοβις 5 (1), Ιωαννίδης 17 (2), Γεωργιανός 3, Μπουτάκογλου 6, Γκουτζιάς 9 (1), Χατζηανδρέου 12 (2), Χατζής 9 (1), Καραπαναγιωτίδης 2, Σιδερίδης 3 (1), Παπαϊωάννου, Πασιός.

Ολυμπιάδα (Γιαβρίδης): Γιαβρίδης 17 (4), Λανόπουλος 17, Θεοδώρου 3, Καλίφης 12, Αλεξούδης 8, Χατέλος 2.

* Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ.

- Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ Α1. Ο ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.