ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Γ' ΦΑΣΗ / 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παράσταση για ένα ρόλο

Ίκαροι - Ασπίδα Ξάνθης: 71-44

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Ίκαροι τον αγώνα με την Ασπίδα Ξάνθης.

Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν μαχητικοί, αποφασιστικοί, έχοντας ακριβή προσανατολισμό στο παιχνίδι τους φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με 7-0 (9:02), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ισοφαρίζοντας σε 7-7 (6:42).

Το σερραϊκό συγκρότημα δυνάμωσε την άμυνά του κατορθώνοντας να «τρέξει» εντυπωσιακό 21-0 σερί (34-12, 5:28 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, 22-12 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο).

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τους Ικάρους να έχουν πλεονέκτημα 24 πόντων (44-20).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο της συνάντησης από τους Ξανθιώτες πανηγυρίζοντας στο τέλος τη κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Σούπερ εμφάνιση από τους Ικάρους, οι οποίοι συνέτριψαν την απογοητευτική Ασπίδα.

Στο γήπεδο της Ομόνοιας βρέθηκε ο Πρόεδρος των «κυανοκίτρινων», κ. Αθανασιάδης, αλλά και ο παράγοντας των Ικάρων, κ. Παναγιώτου.

Διαιτητές: Νέδογλου - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 22-12, 44-20 (ημ.), 59-36, 71-44

Ίκαροι (Σίσκος): Δημητρακάς 9, Παπανίκος 2, Μηνάς Δ. 15 (2), Παυλίδης 8, Μηνάς Η. 9, Αξιαρλής 2, Ζλάτκος 2, Καραμπέκης 1, Κωνσταντινίδης 10, Φραγκούλης 13 (3), Σύρπας, Χατζηανδρέου.

Ασπίδα (Βαχαρίδης): Τσολακίδης 4, Σιάκας 2, Ματζάκος 2, Σαρικός 5, Αρβανιτίδης 7 (1), Γκίκας 5, Καργίδης 13, Χατζημιχαήλ 4, Κοτζαμπάσης 2, Τσιλόγλου.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 53-34

ΙΚΑΡΟΙ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 71-44