Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ενθαρρυντική εμφάνιση

Φτωχό από πλευράς θεάματος ήταν το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στους Ικάρους και την Ασπίδα Ξάνθης.

Βέβαια τη δεδομένη χρονική στιγμή τον Στέργιο Ποργιόπουλο είναι λογικό να τον ενδιαφέρουν άλλα πιο σημαντικά στοιχεία κι ενώ βρισκόμαστε 1 μήνα πριν το τζάμπολ του πρωταθλήματος.

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (19-14). Στη δεύτερη περίοδο η Ασπίδα ισορρόπησε το ματς προσπερνώντας στο σκορ με 29-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν στο καλάθι (41-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πίεσαν ακόμη περισσότερο τους Θρακιώτες, έκλεψαν μπάλες εξασφαλίζοντας τη φιλική νίκη με 63-54.

Σχόλιο από serresbasket: Δίχως τον στρατευμένο Γεωργιανό αγωνίσθηκαν οι «κυανοκίτρινοι», ενώ και ο Σαββίδης παρακολούθησε την αναμέτρηση από τον πάγκο

Η μαχητικότητα των παικτών του Στέργιου Ποργιόπουλου ευχαρίστησε τον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ Σερρών.

Η ομάδα δεν έχει τον ηγέτη, ρόλο που υπό προϋποθέσεις μπορεί να επωμισθεί ο Γεωργιανός, όταν με το καλό μπει σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς.

Στα συν η εμφάνιση του Μάκη Καλογεράτου που αποτελεί φετινή προσθήκη.

Ο Παπαδόπουλος πρέπει να προσπαθήσει ακόμη περισσότερο. Έχει προσόντα ως καλαθοσφαιριστής. Είναι θέμα αυτοπεποίθησης.

Ο Γκούτζιας πρέπει να είναι πιο προσεκτικός σχετικά με τα φάουλ και τα νεύρα διότι οι διαιτητές δεν θα του χαρισθούνε στους επίσημους αγώνες.

Απογοητευτική η Ασπίδα. Οι Θρακιώτες άμα παρουσιασθούν έτσι στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής δεν έχουν καμιά τύχη.

Το είδαμε και αυτό στον αγώνα. Ντισκαλιφιέ αθλητή των φιλοξενούμενων για ένα ημίχρονο!