Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Συν και πλην

Φιλική εντός έδρας ήττα υπέστη ο Ορφέας Ν. Σκοπού από την Ασπίδα Ξάνθης με 74-78.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα μέχρι το 8' όταν και προηγήθηκαν με 26-11. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα ήταν καταιγιστική προσπερνώντας στο σκορ με 31-32, ενώ η περίοδος έκλεισε με 33-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» συνήλθαν ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα (53-52), με την περίοδο να λήγει 58-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι έως το 35' (63-62), με τους Θρακιώτες όμως να δείχνουν μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία της συνάντησης εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Διαιτητές: Νέδογλου - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 26-18, 33-44 (ημ.), 58-58, 74-78

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 17 (1), Ντίκογλου 2, Σουλούγκας 2, Κηπουρός 4, Γκουτζιομήτρος 6, Τσανάκας 2, Καδής 17 (3), Χατζηπέτρου 14, Ιωσηφίδης 2, Τεβετζίδης 6, Καβαργύρης 2.

Σχόλιο από serresbasket: Σκαμπανέβασματα είχε στην απόδοσή του ο Ορφέας πράγμα λογικό λόγω της κουραστικής προετοιμασίας.

Ορμητικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο κάτι που πρέπει να κάνουν και στα επίσημα παιχνίδια προκειμένου να δείχνουν από νωρίς στον αντίπαλο ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο υπήρξε αγωνιστική καθίζηση. Οι «ασπρόμαυροι» «βραχυκύκλωσαν» ξαφνικά και αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση.

Η αντίδραση της σερραϊκής ομάδας στην επανάληψη αποτέλεσε ενθαρρυντικό στοιχείο.

Πολύ καλός ο Στράτος Χατζηπέτρου. Θετικοί οι: Καδής - Πεχλιβάνης.

Διακριθέντες για την Ασπίδα οι: Κουτσογιάννης - Καραμπέκης.

Δεν αγωνίσθηκε ο Γιώργος Κατσικάς εξαιτίας ενοχλήσεων στο γόνατο.

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση 45 λεπτών λόγω της αργοπορίας στην άφιξη της αποστολής της Ασπίδας στον Νέο Σκοπό.