Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πίκρα κι απογοήτευση

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μακεδονικός: 78-87

Ο 41 χρονος αρχηγός του Μακεδονικού, Ντίνος Νικάκης έδειξε απόψε στους αθλητές του Ορφέα ότι η φανέλα δεν κερδίζει από μόνη της αγώνες και ότι χρειάζεται να παίξεις μπάσκετ για να φτάσεις στη νίκη.

Οι «ασπρόμαυροι» φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στενοχωρώντας με την κακή τους εμφάνιση τους πολυπληθείς φιλάθλους που γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης το σύνολο του Φώτη Κοκολιού από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φάνηκε να αντιμετωπίζει προβλήματα στο παρκέ (6-10, 3:00) αποτυγχάνοντας να βρει ρυθμό. Η περίοδος έκλεισε 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Νικάκη που ήταν ασταμάτητος από το «ζωγραφιστό» προηγήθηκαν με 24-28 (4:48), ενώ κατάφεραν να αποκτήσουν και απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (26-37, 1:25). Οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκτός τόπου και χρόνου κάνοντας αρκετά λάθη και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας αντλώντας δύναμη από τον κόσμο του αντεπιτέθηκε (37-42, 43-47, 46-47) και προσπέρασε στο σκορ με τρίποντο του νεαρού Κουτσιαντζή (49-48, 1:30). Η έλλειψη όμως καθαρού μυαλού στην άμυνα είχε ως αποτέλεσμα η περίοδος να λήξει 52-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι επιχείρησαν κυρίως με άναρχο τρόπο να πάρουν το ματς και το πλήρωσαν ακριβά, αφού στην αντίπερα όχθη ο Μακεδονικός γύρισε καλά τη μπάλα, είχε υπομονή, έτρεξε περισσότερο και ο Γρηγορίου απειλούσε διαρκώς το καλάθι των «ασπρόμαυρων».

Ο Πεχλιβάνης με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 μείωσε σε 66-69 (3:28), αλλά αυτή όπως φάνηκε ήταν μια σπασμωδική αντίδραση από πλευράς Ορφέα. Οι «πράσινοι» του Γιώργου Ξανθόπουλου δεν πανικοβλήθηκαν σκοράροντας στα καθοριστικά σημεία της συνάντησης πετυχαίνοντας πανάξια το σπουδαίο διπλό.

Σχόλιο από serresbasket: Άσχημο βράδυ για τον Ορφέα. Με εξαίρεση τους πιτσιρικάδες, Κουτσιαντζή και Καντζουρίδη, ουδείς άλλος διεσώθη από το αποψινό «ναυάγιο».

Το σύστημα «γιουρούσι» δεν φέρνει νίκες.

Όταν η μπάλα «έκαιγε» υπήρχαν παίκτες που δεν την ήθελαν δείγμα του άγχους και της κακής τους ψυχολογίας.

Όλοι έψαχναν τον Πεχλιβάνη για το σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δεν γίνεται όμως έτσι.

Κρίμα για τον υπέροχο κόσμο.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ρούκας

Δεκάλεπτα: 14-14, 30-40 (ημ.), 52-55, 78-87

Ίκαροι (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 22 (4), Ντίκογλου 5, Σουλούγκας 11 (2), Κουτσιαντζής 3 (1), Καδής 10 (1), Χατζηπέτρου 10, Κηπουρός 6, Γκουτζιομήτρος 11 (2), Τσανάκας, Ιωσηφίδης, Καβαργύρης, Καντζουριδης.

Μακεδονικός (Ξανθόπουλος): Κοντσές 8, Κωνσταντινίδης 4, Παπαδόπουλος 6, Γρηγορίου 26 (3), Πηλακούτας 15 (2), Μποβασιανός 10 (1), Νικάκης 18, Γραβάνης, Αντωνιάδης, Φωτιάδης.

Ίκαροι - Ευκαρπία: 56-67

Ναι μεν...αλλά...

Οι Ίκαροι πάλεψαν κόντρα στην ισχυρή Ευκαρπία, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» δεν απέφυγαν την ήττα στο «σπίτι» τους.

Η εμπειρία των παικτών της αντίπαλης ομάδας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα.

Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, αλλά θέλει ακόμη δουλειά για να φτάσει στο επίπεδο που προσδοκά ο coach.

Το ευχάριστο στο σημερινό παιχνίδι ήταν η θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων.

Η νίκη των φιλοξενούμενων κρίνεται δίκαιη.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 13-20, 30-36 (ημ.), 45-55, 56-67

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Στογίλκοβιτς 5 (1), Γρίψιος 15 (1), Καλογεράτος 6, Τράκας 15 (1), Χορτομάρης 11 (2), Παπαδόπουλος 1, Γκούτζιας 3, Βουρλίδα, Χατζής, Φραγκούλης, Σαββίδης.

Ευκαρπία (Καραγιαννίδης - Μπουγιουκλή): Χατζημιχαηλίδης Ν. 15 (2), Δώδος 6 (2), Γιώρτσιος 3 (1), Χατζηβασιλειάδης 3, Χατζημιχαηλίδης Δ. 6 (1), Παπαευαγγέλου 4, Γκόφας 10, Σουτζόπουλος 20 (2), Τζινόπουλος, Παρασκευάς.