Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έξω δεν χάνει...

Ευκαρπία - Ορφέας Ν. Σκοπού: 61-71

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ορφέας, ο οποίος υπερίσχυσε της Ευκαρπίας εκτός έδρας.

Ο αγώνας ήταν εξ' αρχής δύσκολος για την ομάδα του Φώτη Κοκολιού και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο ζόρικα από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» δεν επέτρεψαν στην Ευκαρπία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 35-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «μάχη» συνεχίσθηκε ανάμεσα στους δύο αντιπάλους και η περίοδος έληξε 45-48.

Ο Ορφέας φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» φόρτσαραν εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς να υποκλιθούν στην ανωτερότητα των Σερραίων.

Σχόλιο από serresbasket: Καταπληκτική δουλειά στην επίθεση από Πεχλιβάνη, Σουλούγκα και Χατζηπέτρου.

Σημαντική ήταν η προσφορά του Ιωσηφίδη στην άμυνα. Ο αθλητής του Ορφέα εξουδετέρωσε τον Σουτζόπουλο.

Τραυματίσθηκε στο 28' ο Καδής. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για θλάση.

Διαιτητές: Κοντογιάννης - Παζόλης

Δεκάλεπτα: 23-18, 35-36 (ημ.), 45-48, 61-71

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (6), Σουλούγκας 11 (με 1 τρίποντο και 100% ευστοχία), Τσανάκας 3, Καδής 10 (2), Χατζηπέτρου 15 (8 ριμπ.), Ιωσηφίδης 2 (8 ριμπ.), Κηπουρός 3 (1), Γκουτζιομήτρος 2, Ντίκογλου, Καβαργύρης, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 61-71

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 69-61

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 96-54

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 56-82

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 68-63