Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έχει βρει το «κουμπί» του

Α.Ο.Σ - ΠΑΣ Γιάννινα: 60-56

Τρίτη διαδοχική νίκη σημείωσε ο Α.Ο.Σ παραμένοντας αήττητος στην Α2. Οι «πράσινες» υπέταξαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Δ.Α.Κ Σερρών δείχνοντας ότι έχουν βρει το «κουμπί» των «μπλε» μια και μετράνε 2 επιτυχίες στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο αντίστοιχα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ αρχικά στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενες απέκτησαν πλεονέκτημα 4 πόντων (8-12). Το «τριφύλλι» ανασυντάχθηκε πετυχαίνοντας 10-0 σερί. Το δεκάλεπτο έληξε 18-12.

Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 23-14 (6:40). Ο ΠΑΣ πλησίασε στο καλάθι (27-25, 1:56), αλλά ένα καλό φίνις στο δεύτερο δεκάλεπτο από πλευράς Α.Ο.Σ είχε ως αποτέλεσμα το 33-25.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Νίκη Κηρύκου ήταν εξαιρετική. Οι «πράσινες» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά στο +17 (47-30, 5:30). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-36.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σερραίες αντί να τελειώσουν οριστικά το ματς, με τις Γιαννιώτισσες να βρίσκονται στο καναβάτσο, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και το σύνολο του Γιώργου Σιαμέτη αναθάρρησε.

Το παιχνίδι από το πουθενά έγινε θρίλερ. Ο ΠΑΣ βασιζόμενος κυρίως στα περιφερειακά σουτ άγχωσε τον Α.Ο.Σ ειδικά όταν Σαρηγιαννίδου με τρίποντο έκανε το 58-56 (41'').

Ευτυχώς στην επόμενη φάση η Νίκη Χωλοπούλου με καθοριστικό δίποντο από τη γωνία διαμόρφωσε το 60-56. Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του «τριφυλλιού».

Σχόλιο από serresbasket: Εκεί που ήταν χαλαροί οι φίλαθλοι στο γήπεδο βλέποντας τον Α.Ο.Σ να κάνει περίπατο στο τέλος τους «έφαγε» η αγωνία.

Η άμυνα ζώνης του ΠΑΣ στο τέταρτο δεκάλεπτο δημιούργησε προβλήματα στις «πράσινες», οι οποίες αντί να  «ταίσουν» έξυπνα την Μπακιρτζίδου στο «ζωγραφιστό» και να τη διευκολύνουν στο ξεμαρκάρισμα κατέφυγαν σε άλλες λύσεις που απεδείχθησαν αναποτελεσματικές.

Τρίποντο και πάλι τρίποντο από τις φιλοξενούμενες.

Δυστυχώς ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, κ. Σιαμέτης και οι βοηθοί του ξέφυγαν από τα όρια με την προκλητική συμπεριφορά τους (είναι δυνατόν κι ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη τάιμ-άουτ να «σουλατσάρει» άνθρωπος από τον παγκο των φιλοξενούμενων στο παρκέ και να μιλάει στους διαιτητές έτσι «χύμα»;). Τα ίδια είχαν συμβεί και στο ματς του Κυπέλλου. Να σημειωθεί ότι πέρυσι οι «μπλε» είχαν τιμωρηθεί από την ΕΟΚ με ποινή αποκλεισμού της έδρας τους!

Στη τελευταία περίοδο οι διαιτητές έχασαν τα σφυρίγματα.

Highlight του αγώνα: Η έξυπνη ενέργεια της Νίκης Χωλοπούλου, η οποία παρά το γεγονός ότι είναι μικρή στο δέμας κατόρθωσε να ανοίξει διάδρομο για να σκοράρει με αριστερό μπάσιμο η αδελφή της Μαρία.

Διαιτητές: Μπίκης - Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα: 18-12, 33-25 (ημ.), 49-36, 60-56

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 7 (1), Τόγα 3, Μπακιρτζίδου Μ. 15, Τζιαμπάζη 5 (1), Χωλοπούλου Ν. 17 (3), Χωλοπούλου Μ. 6, Πρόικου 3 (1), Γκλεζάκη 4, Ιχτιάρη, Δεινοπούλου, Μπακιρτζίδου Κ., Μήτσαλα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 10 (1), Θωμά 13 (2), Σαρηγιαννίδου 23 (2), Μεντεσίδου 8 (2), Παπαδοπούλου 2, Τσακτσίρα, Βαλάκου, Παπαδιά.

Α.Ο.Σ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 60-56

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 65-69

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 48-37

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 71-50