Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Χαμογέλασε» το Ρούπελ

Α.Ο.Σ - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 50-61

Πανάξια νίκη σημείωσε απόψε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου στην αναμέτρηση με τον Α.Ο.Σ που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού εξασφαλίζοντας εύκολα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος για φέτος.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο δεν παίχθηκε σπουδαίο μπάσκετ, με το «τριφύλλι» να αποκτά μικρό προβάδισμα (9-5, 2:06). Η περίοδος έκλεισε με 11-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρούπελ με αιχμή του δόρατος τον Παναγιώτη Σπανό έκανε την ανατροπή (11-12, 6:09). Το «οχυρό» επέβαλε τον ρυθμό του στο παρκέ (12-17, 3:27) και η περίοδος έληξε 19-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο +10 υπέρ των Σιδηροκαστρινών (23-33, 8:16). Οι «πράσινοι» μείωσαν προσωρινά σε 29-33 (6:20), αλλά οι «μπλε» είχαν καθαρό μυαλό σε άμυνα κι επίθεση και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 32-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα στο ματς (46-54, 3:34), με το Ρούπελ όμως να δείχνει χαρακτήρα και συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία του ντέρμπι κερδίζοντας δίκαια το συγκρότημα του Κώστα Δώδου.

Σχόλιο από SerresBasket: Το ήθελε περισσότερο το ματς το Ρούπελ και το πήρε. Οι «μπλε» παρουσιάσθηκαν διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα, απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι, εξουδετερώνοντας τα περισσότερα ατού του Α.Ο.Σ.

Προβλημάτισαν εκ νέου οι «πράσινοι». Έλλειψη πάθους και ενέργειας, κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το αρνητικό αποτέλεσμα. Ένας Εμμανουήλ δεν μπορεί να βγάλει μόνος του το φίδι από την τρύπα, αφού πρέπει και οι υπόλοιποι καλαθοσφαιριστές του «τριφυλλιού» να βοηθήσουν για να έρθουνε οι αναγκαίες νίκες.

Στην ανάπαυλα της συνάντησης δίχως να υπάρχει σοβαρός λόγος δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του προπονητή των φιλοξενούμενων, κ. Mάντζιου και της ρέφερι, κ. Οικονόμου, η οποία απέβαλε τον νεαρό τεχνικό του Ρούπελ. Η απόφαση της κ. Οικονόμου ήταν πέρα για πέρα υπερβολική.

Διαιτητές: Tσακιρίδης - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 11-5, 19-26 (ημ.), 32-45, 50-61

Α.Ο.Σ (Δώδος): Βιτανόπουλος 5 (1), Γιαννούλης 7, Χορτομάρης 4, Παπαδόπουλος 4, Βλαχόπουλος 5, Καρακώστας 9, Εμμανουήλ 16 (1), Τσαούσης, Αναστασιάδης.

Ρούπελ (Μάντζιος): Σκαλιστής 8 (1), Παρχαρίδης 9 (1), Δαλαγκόζης 11 (1), Ντούντος 5 (1), Σπανός 14 (1), Βεζύρης 2, Τοπολίγκας 12, Γρεασίδης, Παρίσης, Γιάκονιουκ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13-14/12/2014): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο.Σ, ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ