Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Συντριβή για Ρούπελ
Aστέρας Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 79-59

Όσοι εκτιμούσαν ότι θα γίνει σήμερα ένα αμφίρροπο ματς στα Ποταμούδια, διαψεύστηκαν. Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο Αστέρας κέρδισε 79-59 το Ρούπελ Σιδηροκάστρου που παρουσιάστηκε υποτονικό και ελάχιστα μαχητικό. Τόσο που ακόμη και η διαφορά των 20 πόντων το κολακεύει.

1ο δεκάλεπτο 23-11: Τα χέρια των παικτών άργησαν να ζεσταθούν και το σκορ άνοιξε μετά από 2 λεπτά, με τρίποντο του Χαριζάνη. Ακολούθησαν 5 πόντοι του Αθανασιάδη (8-1 στο 3’57) για να μειώσει το Ρούπελ σε 8-6 (5’14) με 6 πόντους του Τοπολίγκα. Ήταν η μικρότερη διαφορά στον αγώνα. Στη συνέχεια ο Αστέρας επέβαλλε το ρυθμό του, πέτυχε 5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και με τον Αθανασιάδη να βάζει 12 πόντους προηγήθηκε 23-11.

2ο δεκάλεπτο 44-19: Παρά την αφλογιστία των γηπεδούχων, που σημείωσαν μόλις 3 πόντους σε 4,5 λεπτά, το Ρούπελ δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε σημείο που να απειλεί. Μείωσε 26-16 στο 14’40 για να απαντήσει ο Αστέρας με σερί 11-0 και να κάνει το σκορ 37-16 μέσα σ’ ένα δίλεπτο.

3ο δεκάλεπτο 69-38: Τίποτε το διαφορετικό μέχρι το 26’50 που ο Αστέρας προηγήθηκε 65-28. Αυτό το +37 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η καβαλιώτικη ομάδα έσβησε τις μηχανές και το Ρούπελ πλησίασε.

4ο δεκάλεπτο 79-59: Ο Αστέρας είναι… ο ορισμός του fair play. Ο Δημήτρης Αϊβαζίδης μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, δεν τον νοιάζει η διαφορά και το Ρούπελ τη μειώνει σταδιακά από τους 37 στους 19 πόντους: 71-44 στο 31’20, 75-52 στο 35’10, 77-58 στο 38’20.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 23-11, 44-19, 69-38, 79-59

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 6 (1), Ανίσογλου 2, Σπανός, Μαρκόπουλος 8 (1), Ζωτίδης 3 (1), Γερασιμίδης, Αθανασιάδης 25 (4), Ιωαννίδης 3 (1), Χαριζάνης 14 (2), Πανδής 1, Ζαρωτιάδης 14, Μυτικόπουλος 3.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Μάντζιος): Σκαλιστής 11 (1), Παρχαρίδης 12 (1), Βεντούζης, Γρεασίδης 4, Δαλαγκόζης 4, Δαμιανάκας 3 (1), Παρίσης 10, Γιάκονιουκ, Παπαδόπουλος, Αβραμίδης 2, Βεζύρης 2, Τοπολίγκας 11 (1).

* ΦΩΤΟ - ΠΗΓΗ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο.Σ: 69-42

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 79-59