Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ίκαροι, Μαχητές, Νικητές - «Αυτοκτόνησε» ο Ορφέας

Eλευθερούπολη - Ίκαροι: 110-116

Οι μάγκες με τα «κυανοκίτρινα» αλώσανε την Ελευθερούπολη βγαίνοντας νικητές από μία τιτάνια αναμέτρηση που διήρκεσε 55 αγωνιστικά λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση του μπάσκετ. Οι αθλητές του Στέργιου Ποργιόπουλου έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ, με τον προπονητή της σερραϊκής ομάδας να χρησιμοποιεί για 15 λεπτά τους πιτσιρικάδες, οι οποίοι τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο όπως βέβαια και οι υπόλοιποι καλαθοσφαιριστές που έλαβαν μέρος σε αυτό το συγκλονιστικό παιχνίδι.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να  μπουν στη θέση του οδηγού (21-16), με τους φιλοξενούμενους να αντεπιτίθενται στην επόμενη περίοδο ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση (31-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι βρέθηκαν στο +9 (45-54), αλλά στη τέταρτη περίοδο η Ελευθερούπολη με τη δύναμη της έδρας έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (71-71).

Οι διαφορές μεταξύ των δύο αντιπάλων δεν λύθηκαν ούτε στη πρώτη παράταση (81-81), αλλά ούτε και στη δεύτερη (95-95) και όλα κρίθηκαν στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο της συνάντησης εκεί όπου οι Σερραίοι ήταν ωραίοι και αποφασιστικοί «σοκάροντας» τους Καβαλιώτες, σημειώνοντας το τεράστιο διπλό.

Διαιτητές: Μανιός - Τριανταφυλλίδης

Δεκάλεπτα: 21-16, 31-36 (ημ.), 45-54, 71-71 (κ.α.), 81-81 (α' παρ.), 95-95 (β' παρ.), 110-116

ΓΣ Ελευθερούπολης (Καμαράκης): Μουλάκης 3, Ρότσας 9 (2), Αδαμόπουλος 37 (9), Αγανικόλας, Γκούμας 8 (1), Αμπελακιώτης 34 (1), Δανίκας 15, Αμπεριάδης 4.

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Στογίλκοβιτς 8 (1), Φραγκούλης 12 (2), Γρίψιος 32 (4), Καλογεράτος 12 (2), Τράκας 17 (2), Χορτομάρης 16 (5), Γ. Παπαδόπουλος 3, Σαββίδης 6, Δημητρακάς 10 (2),
Βουρλίδας.

Σταυρούπολη - Ορφέας Ν. Σκοπού: 61-58

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Ορφέας στη Σταυρούπολη, ενώ εκτός από την ήττα πλήγμα για τους «ασπρόμαυρους» αποτελεί και ο τραυματισμός του Χατζηπέτρου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα η ομάδα του Φώτη Κοκολιού πέτυχε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παρκέ από νωρίς αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (12-17).

Στη δεύτερη περίοδο οι Σερραίοι με πρωτεργάτη τον Χατζηπέτρου απέκτησαν απόστασης ασφαλείας από τους γηπεδούχους (27-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας προηγήθηκε ακόμη και με 13 πόντους, αλλά σε αυτή την περίοδο τραυματίσθηκε στο γόνατο ο Στράτος Χατζηπέτρου αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο. Το δεκάλεπτο έληξε 41-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς επιστράτευσαν το trash-talking. Οι φιλοξενούμενοι εκνευρίσθηκαν αδικαιολόγητα, έχασαν τη συγκέντρωσή τους, χαρίζοντας το ματς στη Σταυρούπολη.

Διαιτητές: Μελανίδης - Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 12-17, 27-36 (ημ.), 41-50, 61-58

Ορφέας (Κοκολιός): Καδής 9 (1), Πεχλιβάνης 8, Σουλούγκας 17 (3), Χατζηπέτρου 7, Τσανάκας 2, Ντίκογλου 2, Κηπουρός 11 (1), Ιωσηφίδης 2,  Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 110-116 (γ' παράταση, 71-71 κ.α., 81-81 α' παρ., 95-95, β' παρ.)

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 61-58

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 74-77

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 46-57

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 65-53

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 54-71

ΡΕΠΟ: ΝΕΑΠΟΛΗ