Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για Πανσερραϊκό - Από ήττα σε ήττα ο Α.Ο.Σ

Α.Ο.Σ - Αστέρας Καβάλας: 44-73

Δεν χρειάζεται να γραφτούν πολλά πράγματα για το σημερινό παιχνίδι του Α.Ο.Σ με τον Αστέρα Καβάλας. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν να προβληματίζουν με την εικόνα που παρουσιάζουν στο παρκέ και είναι ηλίου φαεινότερο ότι η σερραϊκή ομάδα πέρα από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στο αγωνιστικό κομμάτι έχει και ψυχολογικό πρόβλημα εξαιτίας των διαδοχικών ήττών στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι έναντι του «τριφυλλιού». Οι Καβαλιώτες κυριάρχησαν στο γήπεδο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (0-9, 6:53, 7-18, 3:36), με τον Αθανασιάδη να είναι ασταμάτητος. Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 11-23.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο του Δημήτρη Αϊβαζίδη αύξησε κι άλλο το προβάδισμά του (16-36, 4:31). H περίοδος έκλεισε με 23-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +31 (29-60). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και το αποτέλεσμα κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.