ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΑΙΔΕΣ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βίοι αντίθετοι για Ικάρους και Πανσερραϊκό

Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας: 67-90

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος ο Πανσερραϊκός. Τα «λιονταράκια» του Βαγγέλη Σαμαρά δεν είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους στοιχείο που αξιοποίησε στο έπακρο ο Αστέρας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης οι «κόκκινοι» ήταν ενθουσιώδεις και προηγήθηκαν με 7-2 (6:25) και 13-8. Στο τέλος όμως της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (19-19).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε μπροστά με 36-32 (3:25), αλλά οι Καβαλιώτες «έτρεξαν» 0-10 σερί (36-42, 1:24). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας ήταν «καυτός» από την περιφέρεια και το σύνολο του Λεωνίδα Μαγιάννη μπήκε στη θέση του οδηγού (38-55, 5:58). Η περίοδος έκλεισε με 54-65.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-67, με τον Αστέρα όμως να «πατάει» ξανά το γκάζι (58-76, 5:39) φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-43 (ημ.), 54-65, 67-90

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Μπόζης 12 (3), Μωϋσίδης 8, Πλατνάρης 2, Τσιαντής 21, Ξακουστός 10 (2), Ιωαννίδης Δ. 6, Χατζής 8, Ιωαννίδης Κ., Παναγης, Καρυπίδης, Τζενετίδης.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Καϊλάρης 1, Μπόζης 23 (2), Τσίλι 3 (1), Ιωαννίδης 14 (2), Καντζάλης 2, Αθανάσογλου 2, Μύζιου 7, Τσακώνης 6, Γεωργιάδης 8, Μαρκόπουλος 24 (4), Κοσμίδης.

Ίκαροι - ΚΑΟΔ: 66-62

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι οι Ίκαροι επικράτησαν του ΚΑΟΔ στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «κυανοκίτρινοι» αγωνίσθηκαν με ελλείψεις και για 22 λεπτά βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ (το δεύτερο δεκάλεπο έληξε 22-25) ισοφαρίζοντας σε 27-27 στο 23'. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 39-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Χρυσανθίδη έδωσαν όρκο νίκης. Στο 38' το σκορ ήταν ισόπαλο 58-58. Δημητρακάς και Κάτος (αγωνίσθηκε με υψηλό πυρετό κατόπιν δικής του απόφασης) σήκωσαν την ομάδα στους ώμους τους και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 10-16, 22-25 (ημ.), 39-42, 66-62

Ίκαροι (Χρυσανθίδης): Κάτος 16 (2), Δημητρακάς 23, Δούκας 11, Βουρλίδας 8, Φραγκούλης 6, Γρίψιος 2.

Από τον ΚΑΟΔ ξεχώρισε ο Μασάζης που σημείωσε 30 πόντους.

ΙΚΑΡΟΙ - ΚΑΟΔ: 66-62

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 67-90