Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μέτρησε η εμπειρία

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μαντουλίδης: 76-63

Δεύτερη διαδοχική εντός έδρας νίκη σημείωσε ο Ορφέας που επικράτησε δίκαια του νεανικού Μαντουλίδη.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (9-7, 13-11). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των φιλοξενούμενων και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν σταθερά απόσταση ασφαλείας από τους Θεσσαλονικείς και το δεκάλεπτο έληξε 43-28.

Στη τρίτη περίοδο ο Μαντουλίδης αιφνιδίασε τον Ορφέα πετυχαίνοντας 0-10 σερί (43-38, 5:30). Το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Φώτης Κοκολιός επέδρασε ευεργετικά στο σερραϊκό συγκρότημα, το οποίο ανέβασε τάχιστα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (48-38, 4:45). Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 57-43 ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου που τελείωσε με 59-45.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση του συνόλου του Ρούλη Αλμπάνη (68-56, 4:35) κατακτώντας εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο ο Φώτης Καβαργύρης. Ο αθλητής του Ορφέα σημείωσε 14 πόντους (τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά από τους συμπαίκτες του), έκανε τρία κόψίματα, ενώ μάζεψε αρκετά «σκουπίδια».

Θετική ήταν η επανεμφάνιση του Αλέκου Καδή. Ο έμπειρος γκαρντ έδωσε σημαντικές βοήθειες στον Ορφέα (κυρίως στο πρώτο μέρος της συνάντησης).

Κηπουρός και Πεχλιβάνης «καθάρισαν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Από το ζενίθ στο ναδίρ κυμάνθηκε η απόδοση των διαιτητών. Οι ρέφερι υπέπεσαν σε πολλά λάθη στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Με 20 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι εξαιτίας προβλήματος που προέκυψε με το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 24-13, 43-28 (ημ.), 59-45, 76-63

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 18 (2), Ντίκογλου 4, Καβαργύρης 14, Σουλούγκας 3 (1), Τσανάκας 6 (2), Καδής 9 (1), Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 18 (2), Γκουτζιομήτρος 2, Καντζουρίδης, Αξιαρλής, Κουτσιαντζής.

Μαντουλίδης (Αλμπάνης): Λεμονάκης 3 (1), Τάκης 2, Καμάρας 19, Παυλογιάννης 2, Ανδρεάδης 8, Μπρόζος 8 (1), Χρηστίδης 13 (1), Γκαβέζος 8 (1), Μπίλιος, Βαϊντερλής, Καλαμπόκης, Ρεφατλάρι.

OΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 76-63

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 71-62

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 92-74

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 59-66