Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Προσκύνησε» και η Πυλαία

Α.Ο.Σ - Πυλαία: 63-55

Το 7 στα 7 στο «σπίτι» του έκανε ο Α.Ο.Σ. Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου επιβλήθηκε της Πυλαίας εξασφαλίζοντας τους «χρυσούς» βαθμούς της νίκης.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι Σερραίες μπήκαν «φουριόζες» στο παρκέ (9-0, 8:12). Οι φιλοξενούμενες όμως ανασυντάχθηκαν προσπερνώντας στο σκορ με 12-13 (3:04). Ο Α.Ο.Σ αντέδρασε «τρέχοντας» 8-0 σερί και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-13.

Μέχρι το 15' το «τριφύλλι» ήταν άνετο (29-19), αλλά η Πυλαία δεν τα παράτησε και αντεπιτέθηκε μειώνοντας σε 34-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν φτωχό τόσο από πλευράς σκοραρίσματος, όσο και από πλευράς θεάματος. Παρ' όλα αυτά οι «πράσινες» κατόρθωσαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους (46-38).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ βρέθηκε στο +13 (51-38, 8:14) χάρη σε εύστοχο τρίποντο που σημείωσε η Πρόικου. Και πάλι όμως οι Θεσσαλονικιές βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα αλλάζοντας τη ροή του παιχνιδιού.

Με πρώτο «βιολί» τη Λίτσου η Πυλαία έφερε το ματς στον πόντο (53-52, 2:37). Σε αυτό το καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα το σερραϊκό συγκρότησε έδειξε ψυχραιμία και αποφασιστικότητα μετατρέποντας το 53-52 σε 60-52 (1:12) λυγίζοντας οριστικά την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Σχόλιο από SerresBasket: Η Ρίτσα Πρόικου έχει κάνει αρκετά βήματα προόδου ως παίκτρια. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Αρέσκεται στα «θρίλερ» ο Α.Ο.Σ (για όσους θυμούνται και το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα).

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-31 (ημ.), 46-38, 63-55

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 3, Τόγα 11 (1), Μπακιρτζίδου 9, Τζιαμπάζη 8 (1), Χωλοπούλου Ν. 8 (1), Χωλοπούλου Μ. 6, Πρόικου 16 (4), Γκλεζάκη 2, Ανδρεάδη.

Πυλαία (Κούκος): Στάνη 7, Λάλου 16, Καζαντζή 7 (1), Λίτσου 21 (3), Κουλακιώτη 4, Κοκκίνου, Δραγκόλα.

Α.Ο.Σ - ΠΥΛΑΙΑ: 63-55

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ  46-59

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ  51-66