Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Τιτανομαχία»...

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ευκαρπία: 87-82

Την αποψινή αναμέτρηση μεταξύ του Ορφέα και της Ευκαρπίας θα τη θυμούνται για αρκετό καιρό οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Μια τιτανομαχία που διήρκεσε 50 αγωνιστικά λεπτά, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλό ξεκίνημα επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στο παρκέ (16-9, 3:55). Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 23-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο ισοφαρίζοντας σε 27-27 (3:50), ενώ λίγο αργότερα πήραν κεφάλι στο σκορ με 32-34 (1:45). Η περίοδος έκλεισε με 35-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού ανέβασε στροφές αυξάνοντας τη διαφορά στο +11 (49-38, 3:15). Η περιόδος ολοκληρώθηκε με 55-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ευκαρπία έδειξε ότι διέθετε τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα ως ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν τρομερή αντεπίθεση σημειώνοντας 2-14 σερί (57-58, 6:36). Το ματς έγινε θρίλερ (64-62, 64-66, 68-66, 68-68). Ο Ορφέας είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στη τελευταία φάση της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Πεχλιβάνης αστόχησε σε τρίποντο και ο κόσμος περίμενε οι δύο αντίπαλοι να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στην παράταση.

Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν στο σκορ με 73-68, αλλά οι σκληροτράχηλοι Θεσσαλονικείς έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (76-76). Στον Ορφέα παρουσιάσθηκε και πάλι η ευκαιρία να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνος, αλλά η άμυνα της Ευκαρπίας έκλεισε τον Πεχλιβάνη που θέλησε να σουτάρει και το ματς είχε και συνέχεια.

Στη δεύτερη παράταση ο Δώδος με σουτ από μέση απόσταση έδωσε «αέρα» 4 πόντων στους φιλοξενούμενους (78-82, 2:05). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Ορφέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 82-82 (1:19). Αμφότερες οι ομάδες έχασαν κρίσιμες επιθέσης, αλλά στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα ο Πεχλιβάνης με τρίποντη «βόμβα» έξω από τα 6.75 πέτυχε το 85-82 (18''). Στην επόμενη φάση ο Σουτζόπουλος αστόχησε μέσα από τη ρακέτα και ο Πεχλιβάνης με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.