Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πρώτη εντός έδρας ήττα

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 59-64

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τους Τιτάνες Δράμας, με τις φιλοξενούμενες να υποχρεώνουν τις «πράσινες» στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχες στο 7' προηγήθηκαν με 13-7, αλλά οι Τιτάνες απάντησαν με 0-7 σερί (13-14, 1:36). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-14.

Στην επόμενη περίοδο έχοντας ως βασικούς «πυλώνες» τις Πελτέκη - Κουτούση το συγκρότημα της Ιωάννας Μυλωνά απέκτησε πλεονέκτημα 9 πόντων (21-30, 2:05). Το δεκάλεπτο έληξε 26-33.

Στη τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 26' απεβλήθη ο προπονητής του «τριφυλλιού», Νίκος Κηρύκος δεχόμενος τεχνική ποινή για διαμαρτυρία (είχε ήδη δεχθεί μία στο πρώτο ημίχρονο). Παρά τις δυσκολίες ο Α.Ο.Σ προσπαθούσε διαρκώς να μείνει ζωνταντός στη διεκδίκηση της νίκης (33-38, 3:18). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 35-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίες πίεσαν τις Δραμινές και πλησίασαν σε 46-48 (1:21). 4 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα η Γαϊτάνη με 2 βολές πέτυχε το 49-52. Οι «πράσινες» όμως κατόρθωσαν να στείλουν το ματς στην παράταση με εκπληκτικό γκολ-φάουλ της Μπακιρτζίδου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της συνάντησης ο Α.Ο.Σ προηγήθηκε με 55-52 και 57-55, αλλά η Γαϊτάνη κράτησε όρθιους τους Τιτάνες, οι οποίοι έφυγαν νικητές από τις Σέρρες.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν ήταν ακριβοδίκαιοι οι διαιτητές (Μπίκης - Εμμανουήλ) που «χαλάσανε» το ντέρμπι. Για του λόγου το αληθές ο Α.Ο.Σ χρεώθηκε με 5 τεχνικές ποινές (καμία δεν δόθηκε στους Τιτάνες), με αποκορύφωμα την τελευταία που δόθηκε για διαμαρτυρία 3 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της παράτασης κι ενώ η κατοχή ήταν των φιλοξενούμενων.

Δυστυχώς σε ακόμη ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων δεν έλειψε η ένταση και τα σκληρά μαρκαρίσματα (μετά το 20').

Τα κακά τελειώματα στοίχισαν στον Α.Ο.Σ, ο οποίος θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην παράταση, αφού οι Τιτάνες έπαιζαν δίχως τις Κουτούση - Πελτέκη που είχαν αποβληθεί με φάουλ.

Πρωταγωνιστές πρέπει να είναι οι αθλητές και όχι οι διαιτητές.

Διαιτητές: Μπίκης - Εμμανουήλ

Δεκάλεπτα: 16-14, 26-33, 35-42, 52-52 (κ.α.), 59-64

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 3, Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 21, Τζιαμπάζη 6 (2), Χωλοπούλου Ν. 8 (1), Χωλοπούλου Μ. 4, Πρόικου 10 (2), Γκλεζάκη 5.

Τιτάνες (Μυλωνά): Γαϊτάνη 21 (1), Στάικου 3 (1), Γιαντσιώρη 7, Πελτέκη 19 (2), Κουτούση 14, Κεσεσίδου, Φούντα.

Α.Ο.Σ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 59-64 (52-52 κ.α.)

ΠΥΛΑΙΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 72-67

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 69-47

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 42-78