Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΑΙΔΕΣ, Β' ΦΑΣΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γερά για το πρωτάθλημα οι Ίκαροι - Εύκολη επικράτηση για Πανσερραϊκό

Ίκαροι - Αστέρας Καβάλας: 79-70

«Ζευγάρωσαν» τις νίκες τους κόντρα στον Αστέρα Καβάλας οι Ίκαροι και οι «κυανοκίτρινοι» περάσανε στη τελική φάση της διοργάνωσης έχοντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων τους.

Στο αποψινό παιχνίδι οι πολυπληθείς φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν δύο αξιόλογες ομάδες που «κονταροχτυπήθηκαν» μέχρι τέλους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-17, ενώ η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο 55-55. Ίκαροι και Αστέρας «σχοινοβατούσαν» σε τεντωμένο σχοινί και στη τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν τελικά στη θέση του οδηγού στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης υπερκεράζοντας το εμπόδιο των φιλοξενούμενων.

Από τους «κυανοκίτρινους» διακρίθηκαν οι: Φραγκούλης (30 π.) και Δημητρακάς (28 π.). Από τον Αστέρα ξεχώρισαν οι: Μαρκόπουλος (20 π.) και Μπόζης (18 π.).

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 21-17, 38-37 (ημ.), 55-55, 79-70

Πανσερραϊκος - ΚΑΟΔ: 95-67

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα μεταξύ του Πανσερραϊκου και του ΚΑΟΔ. Τα «λιονταράκια» του Βαγγέλη Σαμαρά ήταν σαφώς ανώτερα έναντι των αντιπάλων τους προσφέροντας όμορφες στιγμές στους φιλάθλους που έδωσαν το «παρών» στη σημερινή αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 23-9, 49-23 (ημ.), 71-46, 95-67

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Χατζής 12, Ξακουστός 8, Μωϋσίδης 23, Τσιαντής 7, Μπόζης 13 (1), Κοδρόπουλος 1, Ιωαννίδης Δ. 19, Μητκώνης 4, Πλατνάρης 8, Τζουμαλάκης, Καρυπίδης, Ιωαννίδης Κ.

ΚΑΟΔ (Θεοδωρίδης): Μασάδης 17 (1), Γρηγοριάδης 2, Καμμάς 10 (1), Καραγιαννίδης 4, Κατησίδης 12, Μπέσσας 4, Καγγελίδης 9, Γιάγκου 9, Τσαμπράς, Βουλγαρόπουλος, Θεοδωρίδης, Χατζής.

ΙΚΑΡΟΙ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 79-70