Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

Τα «λιοντάρια» στον Τελικό!

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Πανσερραϊκός: 85-91

Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου της Ένωσης εξασφάλισε ο Πανσερραϊκός μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη που σημείωσε στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού.

Ο αγώνας στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν αμφίρροπος, αφού τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να πάρουν το «εισιτήριο» για τον τελικό. Οι «κόκκινοι» παρά τις απουσίες 3 βασικών καλαθοσφαιριστών (Γεωργιανός, Μπουτάκογλου, Γιαβρόπουλος) τα έδωσαν όλα στο παρκέ για να κατακτήσουν τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 32-37.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη με ηγέτη τον Ιακωβίδη κατόρθωσε να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός αντεπιτέθηκε εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη και την αστοχία στις βολές από πλευράς Πανσερραϊκού ισοφαρίζοντας σε 80-80 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης τα «λιοντάρια» παίζοντας ψυχωμένα έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 85-91 (παρ.) 80-80 (κ.α.)

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 74-77