Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα στα σημεία για Ορφέα - Τέλος καλό όλα καλά για Ικάρους

Ορφέας Ν. Σκοπού - Πολύγυρος: 71-75

Δεν κατάφερε να προσπελάσει το εμπόδιο του Πολύγυρου ο Ορφέας. Στο κατάμεστο από κόσμο και των 2 ομάδων κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού οι «ασπρόμαυροι» έχασαν από τους Χαλκιδικιώτες και ο στόχος της ανόδου απομακρύνθηκε, αλλά ελπίδες ακόμα υπάρχουν για το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης ο Ορφέας μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι (9-0, 7:35). Ο Καβαργύρης έκανε σπουδαία δουλειά, με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (17-9, 3-58).

Ο Πολύγυρος αντέδρασε με τον Χαρτόπουλο να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (19-19, 1:22). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλκιδικιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ (24-26) αποκτώντας μάλιστα απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (29-40, 2:17) «πληγώνοντας» τον Ορφέα από την περιφέρεια. Η περίοδος έληξε 35-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι «ροκάνισαν» τη διαφορά (46-49, 55-58) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν τους «πράσινους» πλησιάζοντας τρεις φορές στο καλάθι (66-68, 2:51, 68-70, 38'', 70-72, 17''). 8 δεύτερα πριν την εκπνοή του αγώνα ο Μαρκίδης με 1/2 βολές πέτυχε το 70-73.

Στην επόμενη φάση ο Σουλούγκας κέρδισε φάουλ. Ο γκάρντ του Ορφέα έχασε την πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη (71-73), με τον Πολύγυρο να «κλειδώνει» τελικά το διπλό αφού οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο και ο Πιπιλιάρης με εύστοχη ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 71-75.