Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Εκτέλεση» από τα 6.75

Α.Ο.Σ - Νίκη Λευκάδας: 48-72

Μεγάλη σε έκταση ήττα υπέστη ο Α.Ο.Σ στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος, Νίκη Λευκάδας. Οι «πράσινες» ήταν ανταγωνιστικές για 25 λεπτά, αλλά οι νησιώτισσες «εκτέλεσαν» τις Σερραίες από την περιφέρεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτρια τη Μαραγκού το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 10-5 (3:02). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Α.Ο.Σ στο +6 (13-7).

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Λευκάδα «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6.75 έκανε την ανατροπή (16-23, 5:26). Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου δεν τα παράτησε ισοφαρίζοντας σε 26-26 (2:30). Η περίοδος έκλεισε με 28-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ προσπάθησε να μην αφήσει τη Λευκάδα να ξεφύγει στο σκορ (33-35, 5:04), αλλά εν τέλει οι αντίπαλες κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν διαφορά 13 πόντων (38-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες «πέταξαν» λευκή πετσέτα στο παρκέ (38-59, 7:27), με τις φιλοξενούμενες να σκοράρουν ακατάπαυστα από μακρινή απόσταση διευρύνοντας έτσι το εντυπωσιακό αήττητητο σερί τους στη διοργάνωση (17/17).

Σχόλιο από SerresBasket: 14 τρίποντα σημείωσε η Λευκάδα διαλύοντας την άμυνα του Α.Ο.Σ.

Το «τριφύλλι» πάλεψε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά από εκείνο το χρονικό διάστημα τα πράγματα έλαβαν άσχημη τροπή για τις «πράσινες».

10 βολές έχασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίες.

Δεν ενίσχυσε τον Α.Ο.Σ η Μαρία Χωλοπούλου λόγω ασθένειας.

Διαιτητές: Πετανίδου - Τριανταφυλλίδης

Δεκάλεπτα: 13-7, 28-30 (ημ.), 38-51, 48-72

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 8 (1), Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 6 (1), Χωλοπούλου Ν. 8 (1), Πρόικου 10 (1), Γκλεζάκη 6, Στεφανίδου, Τόγα.

Νίκη Λευκάδας (Βαφιάς): Χαϊριστανίδου 9, Τζίμπο 9 (3), Κανταρά 13 (2), Μπάλλα 4, Κρητικού 18 (6), Ψυχογιού 7 (1), Λογοθέτη 3 (1), Σταματέλου 2, Μοσχοπούλου 7 (1), Μπάρκα, Αργυρού, Ανυφαντή.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΑΡΗΣ:  58-53

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ:  37-56

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:   49-56

Α.Ο.Σ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ:  48-72

ΠΥΛΑΙΑ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 62-41

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:  52-61