Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ο νόμος της έδρας

Ίκαροι - Ορφέας Ν. Σκοπού: 63-59

«Αγκαλιά» με την παραμονή βρίσκονται οι Ίκαροι ύστερα από τη σημαντική εντός έδρας νίκη που πέτυχαν επί του Ορφέα Νέου Σκοπού στο μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που γέμισαν απόψε το γήπεδο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 5-0. Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν άμεσα με τον Σουλούγκα να «πυροβολεί» από την περιφέρεια. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν προσωρινά στη θέση του οδηγού (9-14, 3:15, πολύ καλή δουλειά από τον Κηπουρό), αλλά το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου «χτυπώντας» τους αντιπάλους του στη ρακέτα με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο ισοφάρισε σε 19-19.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ορφέας ξέφυγε στο σκορ με 19-25 (5:36) και 24-29 (2:45). Οι Ίκαροι όμως απάντησαν έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Γεωργιανό (24-25, 28-29). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού φάνηκε να ελέγχει το ρυθμό του ντέρμπι (33-40, 7:56). Οι «κυανοκίτρινοι» δεν αγχώθηκαν και επιδεικνύοντας στο παρκέ τις αμυντικές αρετές που τους διακρίνουν σε συνδυασμό με τις συνετές επιλογές στην επίθεση έφεραν το ματς στα ίσια (42-42, 1:16). Η περίοδος έκλεισε με 42-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο «έσπασαν» καρδιές. Με 4 διαδοχικούς πόντους του κορυφαίου της αναμέτρησης Πέτρου Γρίψιου οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ (48-47, 6:35). Ο Ορφέας αντέδρασε (48-51, 5:50), αλλά οι Ίκαροι σημειώνοντας 9-2 σερί βρέθηκαν στο +4 (57-53, 2:50).

Πεχλιβάνης και Καδής με εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσαν το 57-59 (1:08). Οι «κυανοκίτρινοι» όμως ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Τράκας με 2 βολές (αφού μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ κερδίζοντας φάουλ από τον Πεχλιβάνη) ισοφάρισε σε 59-59.

Στην επόμενη φάση ο Πεχλιβάνης κατόρθωσε να ξεμαρκαρισθεί, αλλά το περιφερειακό σουτ που επιχείρησε ο σμολ-φόργουορντ των «ασπρόμαυρων» ήταν άστοχο.

Στην εξέλιξη της συνάντησης ο αρχηγός των Ικάρων, Γρίψιος με έξυπνη διείσδυση έκανε το 61-59 (21''). Ο Ορφέας δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Γκουτζιομήτρο να υποπίπτει σε καθοριστικό λάθος. Ο Τράκας από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» πέτυχε το 63-59 (8''), με τον Πεχλιβάνη να χρεώνεται με βήματα από τους διαιτητές στη γρήγορη επίθεση που θέλησαν να εκδηλώσουν οι φιλοξενούμενοι.

Το ντέρμπι βάφτηκε «κυανοκίτρινο» και οι φίλαθλοι χειροκρότησαν στο τέλος νικητές και ηττημένους.

Σχόλιο από SerresBasket: Το παιχνίδι δεν είχε θέαμα (με εξαίρεση μια φάση με τον Καβαργύρη στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά ήταν «γκραν-γκινιόλ».

Οι Ίκαροι κέρδισαν δίκαια τον Ορφέα.

Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ αλλά.δεν σκόραραν πάντοτε.

M.V.P: Γρίψιος

Ο πρώην αρχηγός των «κυανοκίτρινων» και νυν καλαθοσφαιριστής των «ασπρόμαυρων», Κώστας Πεχλιβάνης στη πρώτη του επίστροφη στο ΔΑΚ Σερρών ως αντίπαλος δεν απέδωσε τα αναμενόμενα δεχόμενος μεγάλη πίεση στα μαρκαρίσματα.

Ο Γκούτζιας από πλευράς Ικάρων τραυματίσθηκε στο δεξί πόδι στο δέυτερο δεκάλεπτο κι δεν επανήληθε στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού οι άνθρωποι των δύο ομάδων τα έλεγαν μεταξύ τους σε φιλικό τόνο (αυτό που δεν κατάλαβαν οι φιλοξενούμενοι ήταν η απόφαση του Στέργιου Ποργιόπουλου να καλέσει τάιμ-άουτ 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν «κλειδώσει» τη νίκη).

Ο αρχισκόρερ της Α2 Κώστας Τότσιος έδωσε το «παρών» στο τοπικό ντέρμπι συνομιλώντας με φίλους και γνωστούς. Μάλιστα, ο χαρισματικός Σερραίος καλαθοσφαιριστής (εχόντως καλώς των πραγμάτων σε λίγο καιρό θα πανηγυρίσει την άνοδο στην Α1 με την Καβάλα) έπαιξε με τον γιο του στο παρκέ.

Διαιτητές: Μοσχοτόγλου - Δαμίγος

Δεκάλεπτα: 19-19, 31-34 (ημ.), 42-44, 63-59

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 21 (1), Καλογεράτος 8 (2), Γεωργιανός 9, Τράκας 8, Χορτομάρης 5 (1), Παπαδόπουλος 12, Γκούτζιας, Στογίλκοβιτς, Κάτος, Βουρλίδας.

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 9 (1), Καβαργύρης 6, Σουλούγκας 6 (2), Τσανάκας 3 (1), Καδής 13 (2), Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 13 (1), Γκουτζιομήτρος 7, Αξιαρλής, Καντζουρίδης.