Γ' ΕΘΝΙΚΗ

'Αλλος τη νίκη, άλλος τις εντυπώσεις

Ορφέας Ν. Σκοπού - Πανσερραϊκός: 69-59

Το 3/3 έκανε ο Ορφέας στις φιλικές αναμετρήσεις που έλαβαν χώρα στο γήπεδό του ύστερα και από το νικηφόρο αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «ασπρόμαυρους» (2-8). Το σύνολο του Φώτη Κοκολιού ανασυντάχθηκε (14-13) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-19.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό της συνάντησης (26-25, 27-28) και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτηρια με το σκορ ισόπαλο 30-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά το 25' να εξασφαλίσουν πλεονέκτημα 9 πόντων (44-35). Η περίοδος έληξε 50-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των «ασπρόμαυρων» ανέβηκε στο +12 (63-51). Τα «λιοντάρια» δεν παράτησαν το ματς μειώνοντας σε 64-59. Ο Ορφέας όμως διατήρησε τη ψυχραιμία του κατακτώντας τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 30-30 (ημ.), 50-41, 69-59

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (2), Σουλούγκας 12 (2), Χατζής 9 (1), Τσανάκας 8 (1), Ιωσηφίδης 3, Κηπουρός 20 (2), Καραμπατζιάκης 4, Καντζουρίδης, Ποδώνης, Αξιαρλής, Αποστόλου.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Ζαγορίτης 8 (1), Λιάπης 8 (2), Παπαγεωργίου 9 (1), Μπουτάκογλου 3, Ροΐδης 12 (2), Γιαβρόπουλος 10, Ντίκογλου 9, Σιδερίδης, Ιωαννίδης.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Ορφέας κέρδισε τον αγώνα, ο Πανσερραϊκός όμως «έκλεψε» τις εντυπώσεις με την εμφάνιση που πραγματοποίησε και μάλιστα δίχως να έχει στη σύνθεσή του τους «πενταδάτους» Ιακωβίδη, Καρνάβα, αλλά και τον Χατζηανδρέου, οι οποίοι δεν έδωσαν το «παρών» στην αναμέτρηση για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Δεμερτζής (σφίξιμο στο δικέφαλο) και Καβαργύρης (γαστρεντερίτιδα) δεν ενίσχυσαν τους «ασπρόμαυρους».

Ο Κηπουρός ήταν ο κορυφαίος της συνάντησης.