Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Συν και πλην
Ορφέας Ν. Σκοπού - Αγία Βαρβάρα: 80-71

Φιλική νίκη κόντρα στην Αγία Βαρβάρα σημείωσε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό του ο Ορφέας. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για τρία δεκάλεπτα.

Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 23-23, ενώ στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με 27-33. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε τελικά με τους Καβαλιώτες να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (38-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» πετυχαίνοντας 10-0 σερί μετέτρεψαν το 43-48 σε 53-48. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-58.

Στη τέταρτη περίοδο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού ανέβασε την απόδοσή του στο παρκέ αποκτώντας διαφορά 6-7 πόντων (66-60, 74-67) επικρατώντας της Αγίας Βαρβάρας.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-39 (ημ.), 59-58, 80-71

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 30 (6), Καβαργύρης 7, Σουλούγκας 16 (4), Τσανάκας 4, Χατζής 2, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 15 (2), Καραμπατζιάκης 4, Αποστόλου, Ποδώνης, Καντζουρίδης.

Σχόλιο από SerresBasket: «Καυτά πιστόλια» για δεύτερο σερί φιλικό παιχνίδι οι αθλητές του Ορφέα από την περιφέρεια.

Η «τρύπα» στη ρακέτα των γηπεδούχων φάνηκε στην αναμέτρηση. Η απόκτηση ενός σέντερ αποτελεί επιτακτική ανάγκη για τους «ασπρόμαυρους».

Δύσκολα έβαλε στους Σερραίους για 30 λεπτά η Αγία Βαρβάρα, από την οποία έλειψε ο Αμπελακιώτης (βρίσκεται σε γαμήλιο ταξίδι).

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ενημέρωσε τους ανθρώπους του Ορφέα ότι δεν θα ταξιδέψει στον Νέο Σκοπό κι έτσι αύριο στις 5.30 μ.μ. οι «ασπρόμαυροι» θα παίξουν στην έδρα τους με τον Πανσερραϊκό.