Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προσπάθησε μέχρι τέλους

Ασπίδα Ξάνθης - Ορφέας Ν. Σκοπού: 60-56

Άσχημο «ποδαρικό» έκανε στο φετινό πρωτάθλημα ο Ορφέας. Οι «ασπρόμαυροι» αγωνίσθηκαν στη Ξάνθη ενάντια στην τοπική Ασπίδα γνωρίζοντας την ήττα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμπορεύονταν. Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 16-13, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με 28-27.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στη θέση του οδηγού αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (48-37).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού ανέβασε την απόδοσή του πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με ένα πόντο και το ματς έγινε «θρίλερ».

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα (57-56 μπροστά οι Θρακιώτες) ο Πεχλιβάνης επιχείρησε διείσδυση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει δεχόμενος αντικανονικό  μαρκάρισμα από παίκτη της Ασπίδας, με τους διαιτητές να μη καταλογίζουν τη παράβαση.

Εν συνεχεία κι ενώ απέμεναν 4 δέκατα οι «ασπρόμαυροι» έκαναν φάουλ με τους ρέφερι να χρεώνουν και με τεχνική ποινή τη σερραϊκή ομάδα κι έτσι οι γηπεδούχοι «σφράγισαν» τη νίκη τους ευστοχώντας σε τρεις βολές.

Να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της αναμέτρησης ο Πεχλιβάνης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ σε μια φάση κατά την οποία ο αθλητής του Ορφέα έπεσε στο παρκέ μετά από σπρώξιμο. Μάλιστα όλος ο πάγκος της Ασπίδας εισήλθε εντός του αγωνιστικού χώρου με άγριες διαθέσεις, με τους ρέφερι να τιμωρούν με τεχνική ποινή την Ασπίδα.

Διαιτητές: Γαζέτας - Μαραθιώτης

Δεκάλεπτα: 16-13, 28-27 (ημ.), 48-37, 60-56

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 22 (3), Σουλούγκας 13 (1), Κηπουρός 8, Παππάς 9 (1), Καβαργύρης 4, Τσανάκας, Ιωσηφίδης, Δεμερτζής, Καραμπατζιάκης, Αποστόλου, Χατζής, Καντζουρίδης.