Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (ΠΑΙΔΕΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το «αφεντικό» της πόλης

Ίκαροι - Πανσερραϊκός: 50-64

Σε μονόλογο του Πανσερραϊκόυ εξελίχθηκε ο σπουδαίος αγώνας αναμέσα στους Ικάρους και τους «κόκκινους».

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού όταν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5, το σύνολο του Βαγγέλη Σαμαρά υπερείχε των «κυανοκίτρινων». Ο Πάνσερραϊκός «πάτησε» γκάζι πετυχαίνοντας 8-0 σερί (8:13, 1:13) και η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 10-15.

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα «λιονταράκια» αύξησαν σημαντικά την υπέρ τους διαφορά (16-27, 3:15). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ (24-35, 28-42, 31-49). Η περίοδος έληξε 33-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προσπάθησαν να βγάλουν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο μειώνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (48-58, 2:00). Οι «κόκκινοι» όμως ήταν σοβαροί εξασφαλίζοντας δίκαια την πολύτιμη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Η καλύτερη ομάδα κέρδισε. Απλά τα πράγματα.

Φανταστικό διήμερο για τον Πανσερραϊκό κόντρα στους Ικάρους.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 10-15, 22-29 (ημ.), 33-51, 50-64

Ίκαροι: Γρίψιος 8, Τσιαπκώλης 2, Δούκας 17 (1), Κάτος 8, Τοπάλης 15 (2), Κοπίλης, Παπανίκος, Κούλικας, Καμήλαλης, Τσέλιος, Σαρρής, Γκουτίδης.

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Ξακουστός 13 (1), Τσιαντής 9, Νίσκας 9, Καρυπίδης 16, Πλατνάρης 17 (2), Χρυσοστομίδης, Βασιλειάδης, Γρηγοράκης, Τσιάγγας, Σίμογλου, Κιουρκτσής, Καλογραιάκης.