Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ψυχάρες» οι «πράσινες»

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 52-49

Τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος επικράτησε των Τιτάνων Δράμας στο γειτονικό ντέρμπι.

Το παιχνίδι δεν ήταν θεαματικό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν νευρικότητα στο παρκέ. Στο 7' το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6, ενώ η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στις «πράσινες» (9-17, 7:08), αλλά το «τριφύλλι» κατάφερε να μειώσει σε 17-19.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίες δημιούργησαν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα εξασφαλίζοντας μικρό προβάδισμα (25-22, 5:50). Οι Τιτάνες αναδιοργανώθηκαν (25-26, 3:53) και το δεκάλεπτο έληξε 31-31.

Στη τέταρτη περίοδο οι Δραμινές ξέφυγαν στο σκορ με 36-42 (5:26). Ευτυχώς όμως ο Α.Ο.Σ συνήλθε σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης δείχνοντας αντανακλαστικά. Το σύνολο του Γιώργου Χίτζιου «έτρεξε» 11-2 σερί (47-44, 1:34) και στο τέλος «έσπασαν» καρδιές.

Οι Τιτάνες ισοφάρισαν σε 49-49 (35") με τρίποντο της Θωμά. Στην επόμενη καθοριστική επίθεση η Τζιαμπάζη με κρύο αίμα ευστόχησε έξω από τη γραμμή των 6.75 διαμορφώνοντας το 52-49 (20''), ενώ στη συνέχεια η έμπειρη αθλήτρια έκλεψε τη μπάλα μετά τη μακρινή πάσα που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενες και το ροζ φύλλο αγώνος κατέληξε στις γηπεδούχες.