Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μπλακ άουτ» και ήττα

Ορφέας Ν. Σκοπού - Γέφυρα: 53-58

Πίκρανε τον κόσμο του απόψε ο Ορφέας που πραγματοποίησε τη πρώτη εμφάνιση μπροστά στους φιλάθλους του, οι οποίοι κατέκλυσαν -ως συνήθως- το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ηττήθηκε από τη Γέφυρα έχοντας 0/2 στο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ. Η περίοδος έκλεισε με 13-11.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν στο +5 (18-13, 5:02), αλλά οι Θεσσαλονικείς έφεραν τάχιστα το ματς σε απόλυτη ισορροπία (18-18).

Οι Σερραίοι με όπλο τη δυνατή τους άμυνα και τις συνετές επιλογές στην επίθεση απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τους «πορτοκαλί» (30-20, 57''). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού (37-30, 41-32, 45-36). Η περίοδος έληξε 47-38.

Μέχρι το 36' οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (50-46). Στα τελευταία όμως λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» και η Γέφυρα άδραξε την ευκαιρία που της παρουσιάσθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 8-0 σερί (50-54, 1:33), με τον Ορφέα να έχει υποστεί καθίζηση. Δύο άστοχα καθοριστικά τρίποντα από πλευράς Σερραίων (στο 51-54 και 51-55) έβαλαν «ταφόπλακα» στις ελπίδες της ανατροπής και η Γέφυρα σκοράροντας από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» έκανε το σπουδαίο διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: «Αυτοκτόνησε» ο Ορφέας χάνοντας δικό του παιχνίδι.

Η έλλειψη συγκέντρωσης στο τέλος στοίχισε ακριβά στους γηπεδούχους.

Το μαρκάρισμα πάνω στον Πεχλιβάνη ήταν ασφυκτικό, ο οποίος περιορίσθηκε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κηπουρός έδωσε μεγάλες μάχες μέσα στο «ζωγραφιστό», αλλά σκόραρε και από μέση και μακρινή απόσταση.

Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα έδειξαν ότι χρειάζονται χρόνο για να ενταχθούν 100% στην ομάδα.

Το ρόστερ της Γέφυρας είναι ποιοτικό για την κατηγορία. Το Α&Ω των «πορτοκαλί» ήταν ο πλέι-μέικερ Δανάκης. Ο Μυλωνίδης πέτυχε «φαρμακερό» τρίποντο στο τέλος (50-52), ενώ βοήθειες έδωσε και ο γκαρντ Μπίσκας.

Διαιτητές: Ρούκας - Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 13-11, 30-23 (ημ.), 47-38, 53-58

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 12 (3), Δεμερτζής 9 (1), Σουλούγκας 5 (1), Χατζής 2, Καβαργύρης 4, Κηπουρός 14, Καραμπατζιάκης 6 (1), Παππάς 1, Τσανάκας, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής.

Γέφυρα (Τουλούμης): Γεράκης 2, Δανάκης 17 (1), Τολιόπουλος 3, Μυλωνίδης 15 (3), Μπίσκας 11, Ζαταγιάς 3, Κουλουμπής 7 (1), Δώνης, Αλμπάνης.