Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ - Α' ΦΑΣΗ)

Αποκλεισμός για Πανσερραϊκό - Προκρίθηκε το Ρούπελ

Τιτάνες Δράμας - Πανσερραϊκός: 85-81

Αρκετά παραγωγικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στη Δράμα μεταξύ των Τιτάνων και του Πανσερραϊκού. Οι «κόκκινοι» πάλεψαν κόντρα στους αντιπάλους τους, αλλά στο τέλος γνώρισαν την ήττα - αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 0-10. Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν κατορθώνοντας να ισοφαρίσουν σε 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τιτάνες ευστοχώντας σε αρκετά περιφερειακά σουτ εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων (42-31). Στη τρίτη περίοδο οι Δραμινοί διατηρούσαν σημαντικό προβάδισμα εναντι των Σερραίων (66-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη αντεπιτέθηκε προσπερνώντας στο σκορ με 78-79. Οι Τιτάνες με τρίποντο σημείωσαν το 81-79, ενώ λίγο αργότερα ο Ντίκογου αστόχησε σε δύο βολές.

Οι γηπεδούχοι με δίποντο έκαναν το 83-79. Ο Πανσερραϊκός πίεσε δίχως όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

* Ιακωβίδης και Καρνάβας αγωνίσθηκαν τραυματίες.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-31, 66-56, 85-81

Απόλλων Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 40-48

Καλά ξεκίνησε η φετινή αγωνιστική χρονιά για το Ρούπελ. Το «οχυρό» επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα παίρνοντας τη πρόκριση.

Οι Σιδηροκαστρινοί απέκτησαν πλεονέκτημα 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (5-15) και με άμυνα «γρανίτη» έφυγαν νικητές από τη Δράμα.