Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασε το ρόδι»

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΧΑΝΘ: 74-70

Τη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Ορφέας, ο οποίος κατάφερε να υποτάξει τη μαχητική ΧΑΝΘ.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι «ασπρόμαυροι» έπαιζαν σα να είχαν βαρίδια στα πόδια τους απειλώντας ανεπιτυχώς από τη περιφέρεια. Η ΧΑΝΘ εκμεταλλεύθηκε τις αδυναμίες των γηπεδούχων και μπήκε στη θέση του οδηγού από πολύ νωρίς (0-6, 7-15) εξασφαλίζοντας προβάδισμα 10 πόντων στο 7' (10-20). Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 19-22, με τους Σερραίους να αφυπνίζονται προσωρινά.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς έκαναν κουμάντο στο παρκέ (19-29, 22-33, 29-40), αφού ο Ορφέας ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Η περίοδος έκλεισε με 32-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο. Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο προσανατολισμό εντός των τεσσάρων γραμμών, δυνάμωσαν την άμυνά τους παίζοντας με ψυχή. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την ολική επαναφορά (46-45, 5:05) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-55.

Στη τέταρτη περίοδο η αγωνία έφτασε στα ύψη. Ορφέας και ΧΑΝΘ ισορροπούσαν σε τεντωμένο σχοινί (64-62, 66-64, 68-68). 38 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Σουλούγκας ευστοχώντας σε καθοριστικό τρίποντο πέτυχε το 71-68. Στην επόμενη φάση το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μείωσε σε 71-70.

Εν συνεχεία ο Πεχλιβάνης με 1/2 βολές σημείωσε το 72-70. Ο Αγγελίδης ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους «κόκκινους» αστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Πεχλιβάνης επιδεικνύοντας τεράστια ψυχραιμία από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» διαμόρφωσε το τελικό 74-70.

Σχόλιο από SerresBasket: Η ανακούφιση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών, των προπονητών και των διοικούντων του Ορφέα μετά το τέλος του παιχνιδιού. Οι «ασπρόμαυροι» εκτός από τους δύο πολύτιμους βαθμούς πήραν τα πάνω τους και σε ψυχολογία.

Η κακή εμφάνιση του Ορφέα στο πρώτο μέρος της συνάντησης προβλημάτισε έντονα τους φιλάθλους που και απόψε γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Ευτυχώς στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους χαρίζοντας τη νίκη στον έκτο παίκτης τους.

Δουλεμένη ομάδα η ΧΑΝΘ θα κάνει αρκετές «ζημιές» εκτός έδρας.

Πεχλιβάνης και Κηπουρός ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Σερραίων, αλλά ο παίκτης - «κλειδί» του Ορφέα ήταν ο Τριαντάφυλλος Χατζής που βοήθησε την ομάδα και στα δύο ημίχρονα.

Τα επιπόλαια λάθη πρέπει να εξαλειφθούν.

Ο εορτάζων αύριο Δημήτρης Σουλούγκας κέρασε γλυκά συμπαίκτες, δημοσιογράφους και αντιπάλους, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να δηλώνει πικραμένος από το τρίποντο - «μαχαιριά» που σημείωσε ο γκαρντ του Ορφέα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Κατρακάρης

Δεκάλεπτα: 19-22, 32-41 (ημ.), 57-55, 74-70

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 28 (3), Παππάς 3 (1), Σουλούγκας 7 (2), Χατζής 13 (2), Καβαργύρης 2, Κηπουρός 21 (1), Καραμπατζιάκης, Δεμερτζής, Καντζουρίδης, Ιωσηφίδης, Τσανάκας.

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 15 (1), Παυλέας 9, Ελευθεριάδης 14, Αγγελίδης 9 (1), Παπαχρήστου 3, Δαβάνης 5, Ζιάκας 7, Μελίδης 8, Ερμείδης, Λεμονιάς, Σταματέλλος.