Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υποκλίθηκε στον Άρη

Α.Ο.Σ - Άρης: 48-71

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Α.Ο.Σ στο σημερινό παιχνίδι με τον πρωτοπόρο Άρη γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές θέλησαν και κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ (2-7, 7:25). Ο Άρης έχοντας εξαιρετική φυσική κατάσταση έβγαζε διαρκώς αιφνιδιασμούς, «πυροβολούσε» από την περιφέρεια, ενώ συν τοις άλλοις οι «κίτρινες» ήταν δυνατές στις επαφές. Το σκορ πήγε στο 7-23 (2:00) και η περίοδος έκλεισε με 14-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού. Οι «πράσινες» εξακολουθούσαν να είναι κακές σε άμυνα κι επίθεση (19-36, 4:24). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» αποφάσισε να παίξει μπάσκετ. Το σύνολο του Γιώργου Χίτζιου εξουδετέρωσε τα ατού των φιλοξενούμενων μειώνοντας σε 36-43 (3:25). Δύο όμως απανωτά τρίποντα από πλευράς αντιπάλων έδωσαν εκ νέου ώθηση στον Άρη. Η περίοδος έληξε 39-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες περιορίσθηκαν σε ρόλο κομπάρσου (40-60, 7:35) και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.

Σχόλιο από SerresBasket: Εκτός τόπου και χρόνου ήταν σήμερα οι αθλήτριες του Α.Ο.Σ κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο που ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο.

Με γκρίνια και νεύρα δεν μπορείς να κερδίσεις ούτε σε φιλικό παιχνίδι.

Ο Άρης «έσπασε» το εντός έδρας αήττητο του «τριφυλλιού».

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης για τα θύματα της τραγωδίας στο Παρίσι.

Όταν σε μια ομάδα δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός, τότε η ομάδα «ασθενεί». Τα όσα έλαβαν χώρα μετά το τέλος του παιχνιδιού είναι απαράδεκτα πράγματα. Η διοίκηση του Α.Ο.Σ πρέπει να δράσει άμεσα για να επέλθει η ηρεμία στις «πράσινες».

Χάθηκε απλά ένας αγώνας, η ζωή συνεχίζεται. Η πορεία της σερραϊκής ομάδας στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής είναι ικανοποιητική.

Διαιτητές: Μελανίδης - Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 14-25, 25-41 (ημ.), 39-52, 48-71

Α.Ο.Σ (Χίτζιος): Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 5 (1), Χωλοπούλου Ν. 6 (1), Χωλοπούλου Μ. 12 (1), Πρόικου 3 (1), Γκλεζάκη 8, Στεφανίδου, Τόγα, Ανδρεάδη.

Άρης (Ατακτίδης): Κιλαζίδου 7 (1), Αντωνιάδου Σ. 2, Σικαλίδου 3 (1), Γιαννοπούλου 8 (1), Βουλγαράκη 3, Ακσεχέρογλου 7 (1), Τράντα 11 (1), Τσινέκε Α. 10 (2), Τσινέκε Ε. 20 (4), Αντωνιάδου Α.