ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασαν καρδιές»

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 67-70

Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τους Ικάρους, το μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι που έλαβε χώρα στο γεμάτο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο (2-7, 4-12) επιμένοντας σε άμυνα ζώνης, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι και αγχωμένοι. Οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν στο σκορ με 6-16 (2:08) και η περίοδος έληξε 11-20.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 11-25 (8:09), ενώ στο 16' το σκορ ήταν 16-28.

Οι «κόκκινοι» ανασυντάχθηκαν σημειώνοντας 7-0 σερί (23-28, 2:13). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-31.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου τα «λιοντάρια» μείωσαν σε 32-35, αλλά ακολούθησε ένα ξέσπασμα από πλευράς φιλοξενούμενων οι οποίοι πέτυχαν 10 αναπάντητους πόντους (32-45, 3:32). Μάλιστα η διαφορά υπέρ των «κυανοκίτρινων» «εκτοξεύθηκε» στο +17 (33-50, 2:40). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 38-51.

Στη τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι φάνηκε να έχουν «κλειδώσει» τη νίκη (42-55, 6:45, 56-64 στο 38'), αλλά ο Πανσερραϊκός δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη. Οι αθλητές του Πασχάλη Ρούλη έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ εξαπολύοντας τρομερή αντεπίθεση. Τα «λιοντάρια» πλησίασαν στο πόντο (63-64, 1:07) και η αγωνία ανέβηκε στο κατακόρυφο.

Ο Πανσερραϊκός θα μπορούσε κάλλιστα να ολοκληρώσει την ανατροπή, αλλά σε δύο περιπτώσεις στο 67-68 Τσιαντής και Χατζής αστόχησαν. Ο Φραγκούλης με βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-70, με τον Σαμαρά να αποτυγχάνει να σκοράρει στην εκπνοή έξω από τη γραμμή των 6.75 όντας στενά μαρκαρισμένος.

Σχόλιο από SerresBasket: Το comeback ο Πανσερραϊκός, τη νίκη οι Ίκαροι. Αμφότερες οι ομάδες αγωνίσθηκαν με απουσίες.

Ευχαριστώ πολύ τους φιλάθλους που έδειξαν ένα δειγμα της αγάπης προς τον συνάνθρωπο γεμίζοντας με τρόφιμα το γιορτινό καλάθι της Εκστρατείας «Βάλε Καλάθι στην Ανθρωπιά» που ήταν τοποθετημένο στην είσοδο του γηπέδου.

Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι!

M.V.P.: Φραγκούλης.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 11-20, 27-31 (ημ.), 38-51, 67-70

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τσιαντής 11, Ξακουστός 12 (3), Ιωαννίδης Κ. 2, Μωϋσίδης 16, Μπόζης 2, Σαμαράς 12 (1), Μητκώνης 2, Χατζής 8 (1), Πλατνάρης 2, Καμήλαλης.

Ίκαροι: Κάτος Γ. 5, Παυλίδης 7 (1), Ζλάτκος 5, Φραγκούλης 26 (5), Δούκας 12, Δαλαγκόζης 15 (2), Γκουτίδης.

Α.Ε.Σ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 61-42 (17-7, 29-26 [ημ.], 41-30, 61-42)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 66-57 (28-7, 39-22 [ημ.], 54-38, 66-57)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 67-70

ΡΕΠΟ: Α.Ο.Σ.