Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αλλοπρόσαλλος...

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΓΑΣ Κομοτηνή: 65-76

Αυτό που συμβαίνει φέτος με τον Ορφέα δεν έχει προηγούμενο. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούν να αξιοποιήσουν τον παράγοντα έδρα γευόμενοι ακόμη μία φορά απόψε το πικρό ποτήρι της ήττας. Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού υπέκυψε στον ΓΑΣ Κομοτηνή, ο οποίος κέρδισε δίκαια τη σερραϊκή ομάδα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχοι όπως και σε προηγούμενα παιχνίδια ξεκίνησαν καλά επιβάλλοντας το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (15-8, 5:57). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες αύξησαν τη πίεσή τους στους γηπεδούχους παίζοντας στο όριο του φάουλ. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα του Ορφέα επιτυγχάνοντας καλάθια κυρίως με διεισδύσεις. Το 24-18 μετατράπηκε σε 27-35 (3:34), ενώ η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφιο αριθμό πόντων (34-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φίλαθλοι περίμεναν την αντίδραση των «ασπρόμαυρων», αλλά αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παρκέ ήταν οι Κομοτηναίοι. Στο 22' το σκορ ήταν 34-53, με τον Φώτη Κοκολιό να ψάχνει λύσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και επιχείρησαν να κάνουν την ολική επαναφορά ανεβάζοντας ταχύτητα. Οι Σερραίοι περιόρισαν τα ατού των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να μειώσουν σε 51-57 (1:20). Η περίοδος έληξε 51-59.

Μέσα σ' όλα ο Ορφέας ήταν και άτυχος, αφού Καραμπατζιάκης και Καβαργύρης τραυματίσθηκαν σοβαρά (ο πρώτος έπαθε ζημιά στο δεξί γόνατο, ο δεύτερος χτύπησε στο δεξί πόδι). Ως εκ τούτου ο Κηπουρός μετακινήθηκε στη θέση ''5'', ενώ ο Ιωσηφίδης αγωνίσθηκε ως κατά συνθήκη πάουερ-φόργουορντ.

Οι «ασπρόμαυροι» όσο κι αν προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-69, 65-71) δεν κατόρθωσαν να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση του ΓΑΣ και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές από το γήπεδο του Νέου Σκοπού.

Σχόλιο από SerresBasket: Πολύ δυνατή κι έμπειρη ομάδα ο ΓΑΣ. Οι Θρακιώτες ήξεραν τι ήθελαν στο παρκέ και φτάσανε πανάξια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Οι μεταπτώσεις στην απόδοση των αθλητών του Ορφέα στοιχίζουν πολύ ακριβά στους «ασπρόμαυρους.

Ο Τσανάκας ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και δεν ενίσχυσε τη σερραϊκή ομάδα.

Ο δεύτερος ρέφερι της αναμέτρησης, κ. Παπαθανασίου υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητές: Δαμίγος - Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 21-18, 34-46 (ημ.), 51-59, 65-76

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 14 (2), Δεμερτζής 12 (1), Σουλούγκας 2, Χατζής 6 (1), Παπάς 2, Καβαργύρης 7, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 20 (1), Καραμπατζάκης, Κουτσιαντζής.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Χαλίλ 8, Στασινόπουλος 2, Βελή 10 (1), Καλαντζής 10 (2), Μπεκρής 11 (1), Μαγκώνης 7 (1), Καραμπέκης 15 (1), Λεχούδης 3, Διαμαντίδης 8 (2), Πασχαλινόπουλος 2, Μπούντας.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 65-76

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΒΑΟ: 81-62

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 84-80

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΡΕΤΣΟΥ: 81-66